Data publikacji:
2024-09-23
Strona główna > Artykuł
Audycja "Co jest na tej taśmie?" i archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej "Powódź wszystkich Polaków, czyli dla przyszłości jedno spojrzenie"
Studio Reportażu i Dokumentu
Od minionej soboty wszystkie oczy skierowane są na południową Polskę. Powódź znowu uderzyła. Jest dużo groźniejsza od tej z 1997 roku, nazywanej potocznie powodzią tysiąclecia. Reportaż Janiny Jankowskiej to wspomnienia lipca sprzed 27 lat.
Powódź w 1997 roku we Wrocławiu fot. PAP/Leszek Wróblewski
Tym razem zalane zostały - Nysa, Kłodzko, Głuchołazy, Lewin Brzeski, Wleń, Lwówek Śląski, Lądek Zdrój i wiele innych miejsc. W niektórych miejscach woda już opadła i trwa sprzątanie a także liczenie strat. Już wiadomo, że wiele osób straciło dobytek swojego życia. Aby móc przeżyć, niektórzy musieli z domów po prostu uciekać. Nie było czasu na pakowanie. Fundacje, stowarzyszenia i schroniska apelują, aby nie zapomnieć o swoich zwierzętach. One również w konfrontacji z tym żywiołem nie mają żadnych szans.
W audycji "Co jest na tej taśmie?" także wspomnienia z powodzi tysiąclecia. W lipcu 1997 roku, padające nieprzerwanie deszcze spowodowały gwałtowny przybór wód i zalanie wielu miast, między innymi Opola, Kłodzka, Nysy i Raciborza. 40 procent powierzchni Wrocławia znalazło się pod wodą. Zginęły 54 osoby, a około 1500 rodzin straciło dach nad głową. Straty materialne zostały oszacowane na 3,5 mld dolarów.
Reportaż "Powódź wszystkich Polaków, czyli dla przyszłości jedno spojrzenie" to kronika przebiegu powodzi tysiąclecia. Dokument budowany wyłącznie z samych faktów, dźwięków, które ukazywały się w Polskim Radiu i w rozgłośniach lokalnych w Opolu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Białymstoku. Przygotowany przez wielu reportażystów, którzy pod kierunkiem Janiny Jankowskiej zachowali w tej formie wspomnienia z lipca 1997 roku.
Po reportażu rozmowa Doroty Bonieckiej-Górny z profesorem Robertem Czerniawskim dyrektorem IMGW między innymi o tym jak uchronić się od takich kataklizmów i Co można było zrobić. A także rozmowa z przedstawicielem Polskiego Czerwonego Krzyża o niesieniu pomocy poszkodowanym.
***
Audycja "Co jest na tej taśmie?" została wyemitowana w sobotę (21 września 2024) o godz. 22.06 na antenie PR24.
***
SRID