Data publikacji:
2024-09-18
Strona główna > Artykuł
Audycja "Słowa i dźwięki" i archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej "Powódź wszystkich Polaków, czyli dla przyszłości jedno spojrzenie"
Studio Reportażu i Dokumentu
6 lipca 1997 roku pierwsze wsie i miasteczka zostały zalane przez Nysę Kłodzką, Odrę, Prudnik i Złoty Potok. Rozpoczęła się powódź, nazwana później powdzią tysiąclecia. Z każdym dniem woda zalewała kolejne miejscowości. Reportaż Janiny Jankowskiej to wspomnienia lipca sprzed 27 lat. Pokazuje dramat powodzian i rolę radia w dniach kataklizmu.
Boguszyce zalane przez Odrę podczas powodzi w 1997 rokufot. PAP/Krzysztof Świderski
Padające nieprzerwanie od początku lipca deszcze spowodowały gwałtowny przybór wód i zalanie wielu miast, między innymi Opola, Wrocławia, Kłodzka, Nysy i Raciborza. Zginęły 54 osoby, a około 1500 rodzin straciło dach nad głową. Straty materialne zostały oszacowane na 3,5 mld dolarów.
Najbardziej intensywne deszcze padały od 3 do 10 lipca. Kataklizm dotknął 25 ówczesnych województw. Woda zalała blisko 700 tysięcy hektarów i 1362 miejscowości, wśród nich także niektóre duże miasta. Ewakuowano blisko 200 tysięcy osób.
Sytuacja stawała się trudna już od początku lipca. Poziom Odry ciągle wzrastał, woda zalewała wciąż nowe tereny. 8 lipca pod wodą znajdowało się około 250 miejscowości. Powódź obejmowała kolejne miasta, pochłaniając dalsze ofiary. Dramatyczna sytuacja panowała w Raciborzu, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu. Odcięte od świata zostało Opole. 12 lipca tragedia dotknęła Wrocław. Na niektórych osiedlach woda sięgała powyżej pierwszego piętra.
W połowie lipca fala powodziowa na Odrze dotarła do Głogowa, a na Wiśle - do Warszawy. Zabrakło 4 centymetrów, żeby woda zalała stolicę.
Reportaż "Powódź wszystkich Polaków, czyli dla przyszłości jedno spojrzenie" to kronika przebiegu powodzi tysiąclecia. Dokument budowany wyłącznie z samych faktów i dźwięków, które ukazywały się w Polskim Radiu i w rozgłośniach lokalnych w Opolu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Białymstoku. Autorka przypomina między innymi relacje reporterów, fragmenty dzienników radiowych, wypowiedzi prezydenta, premiera i innych członków rządu Włodzimierza Cimoszewicza oraz posłów w związku z powodzią.
Reportaż został nagrodzony w Międzynarodowym Konkursie Premios Ondas w Barcelonie w 1998 roku.
W audycji także rozmowa z Antonim Rokickim ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, który relacjonuje powódź na południu kraju.
Archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej "Powódź wszystkich Polaków, czyli dla przyszłości jedno spojrzenie" emitowany był w piątek (20 września 2024) o godz. 13.06 w audycji "Słowa i dźwięki" na antenie Programu 2.
***
SRID