Strona główna > Artykuł

Audycja "Klub Trójki: Audiodokument" i reportaż Anny Dudzińskiej "Nieboczowiki"

Studio Reportażu i Dokumentu

Ochronił przed wielką wodą Racibórz, Opole i spłaszczył falę na Odrze tak, że mniej wody wpłynęło do Wrocławia. Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny oddano do użytku cztery lata temu. W czasie tegorocznej powodzi zadziałał na tyle skutecznie, że tysiące ludzi z miast położonych nad Odrą nie podzieliło losu tych mieszkających w Lądku Zdroju czy Kłodzku. Ale żeby powstał... trzeba było przenieść wieś. 

Całą wieś Nieboczowy przeniesiono 7 kilometrów dalej by mógł powstać zbiornik przeciwpowodziowy. Dziś zbiornik Racibórz Dolny uratował wiele miejscowości przed zalaniemfot. Anna Dudzińska

Zapraszamy na reportaż Anny Dudzińskiej "Nieboczowiki"

Nad koncepcją powstania zbiornika Racibórz Dolny zaczęto się zastanawiać 150 lat temu. By marzenia geografów, hydrologów i inżynierów stały się faktem trzeba było przesiedlić całą miejscowość Nieboczowy.

Mieszkańcy Nieboczów mieszkają dziś siedem kilometrów od swojej rodzinnej wsi. Nie zmienili nazw ulic, przenieśli remizę, wyposażenie kościoła a nawet cmentarz.

Nieboczowy Nieboczowy/ fot. Anna Dudzińska

Dla większości z nich był to jednak bardzo bolesny proces, czas pełen konfliktów, sporów i niezgody, którą zakończył proces przesiedlenia. W sumie przeniosło się 300 osób z półtysięcznej wiejskiej społeczności. Co spowodowało, że ludzie zdecydowali się opuścić swoje domy i zamieszkać gdzie indziej?

Konieczność zbudowania zbiornika w Raciborzu to konsekwencja setek lat ingerencji człowieka w naturę. Od XVIII wieku Odrę prostowano i pogłębiano, by sprzyjała żegludze i przewożeniu towarów, na przykład śląskiego węgla. To przekopy, śluzy, ostrogi, prostowanie meandrów, wały przeciwpowodziowe a wreszcie także podpisany w 1819 roku protokół bogumiński którego konsekwencją była dalsza regulacja Odry.

zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny/ fot. PAP/Andrzej Grygiel

Gośćmi Anny Dudzińskiej będą autorki reportaży prezentowanych w Programie 3. Hanna Dołęgowska i Magda Skawińska przypomną fragmenty swoich najważniejszych opowieści z relacjonowania tegorocznej powodzi.

W audycji także rozmowy z gośćmi. Doktor Małgorzata Tkacz Janik i Anna Cieplak. Rozmowa między innymi o tym kiedy wreszcie empatia do rzeki i do siebie nawzajem przestanie przegrywać z cynizmem i chęcią szybkiego zysku?

Będziemy tez cały czas przypominać jak można pomagać tym, którzy w katastrofalnej powodzi stracili dorobek całego życia.


Audycja "Klub Trójki: Audiodokument" w poniedziałek (23 września 2024) o godz. 20.05 na antenie Programu 3.


***

SRID