Data publikacji:
2024-09-30
Strona główna > Artykuł
Audycja "Co jest na tej taśmie?". Reportaż Szczęsnej Mili "Lady of Warsaw, Lady Sue Ryder"
Studio Reportażu i Dokumentu
Autorka początkowo marzyła, by zostać aktorką. Podczas studiów dziennikarskich, na które poszła po wojnie, specjalizowała się w wiedzy o teatrze. Jednak ostatecznie pochłonęła ją tematyka społeczna.
Sue Ryder fot. Photo: PAP/Andrzej Rybczyński
Jej przygoda z Polskim Radiem zaczęła się w 1959 roku, ale nie od razu związała się z reportażem. Była w redakcji zagranicznej, ekonomicznej, aż w końcu zajęła się reportażem. Przygotowywała je dla Programów 1 i 3. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia za dzieła, których była autorką i współautorką.
W ostatniej audycji rozmawialiśmy o przyczynach i skutkach powodzi, jak się przed nią uchronić. Ale także o pomocy, która jest potrzebna powodzianom.
Teraz porozmawiam o pomocy jednostkowej, o filantropach. Dlaczego ktoś pomaga. Takim właśnie przykładem była Lady Sue Ryder. Szczęsnej Mili udało się porozmawiać z baronową Warszawy. Co usłyszymy za chwilę w reportażu Lady of Warsaw – lady Sue Ryder
To wzruszająca opowieść o niezwykłej Angielce i pomocy udzielanej przez nią ludziom potrzebującym (chorym, byłym więźniom obozów koncentracyjnych) na całym świecie.
Reportaż pokazuje również dokonania "baronowej Warszawy" w naszym kraju. W czasie II wojny światowej brytyjska działaczka charytatywna organizowala pomoc dla okupowanej Europy i powstańczej Warszawy. Po wojnie założyła fundację finansującą budowę szpitali, hospicjów i domów opieki na całym świecie. Spośród wielu tytułów wybrała sobie tytuł "Lady Ryder of Warsaw" na cześć Polaków, których poznała w czasie II wojny światowej. Sue Ryder zmarła w 2000 roku.
Po reportażu Dorota Boniecka-Górny rozmawiała z Michałem Mikołajczykiem z Polskiego Czerwonego Krzyża o pomaganiu, dlaczego ktoś zostaje wolontariuszem, chce pomagać.
***
Na audycję "Co jest na tej taśmie" w sobotę (28.09) w PR24 o godz. 22.06 zaprosiła Dorota Boniecka-Górny.