Data publikacji:
2005-05-10
Strona główna > Artykuł
"Historia pewnego spektaklu"
migracja
Od kilku lat przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku działa "Szybki teatr miejski". Pomysły na kolejne spektakle dostarcza otaczające nas życie, teksty powstają np. na podstawie relacji w gazetach, wywiadów z ludźmi - tak powstał jeden z pierwszych, którego tematem były problemy żon żołnierzy, którzy wyjechali do Iraku.
Od kilku lat przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku działa "Szybki teatr miejski"". Pomysły na kolejne spektakle dostarcza otaczające nas życie, teksty powstają np. na podstawie relacji w gazetach, wywiadów z ludźmi - tak powstał jeden z pierwszych, którego tematem były problemy żon żołnierzy, którzy wyjechali do Iraku
Na początku tego roku w jednym ze schronisk dla bezdomnych w Gdańsku wystawiony został spektakl "Pamiętnik z dekady bezdomności". Sztuka powstała na podstawie pamiętnika kobiety, która dziesięć lat spędziła właśnie w takim miejscu. Adaptacji i reżyserii podjął się reżyser Teatru Wybrzeże - Romuald Wicza-Pokojski. W przedstawieniu obok zawodowych aktorów wzięli udział ludzie bezdomni, mieszkający w schronisku. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy pomogli reżyserowi poznać realia opisane w pamiętniku, zorganizowali casting. Ci, którzy otrzymali role podpisali z teatrem angaże. Sztuka od lutego jest w stałym repertuarze Teatru, zespół wystąpił z nią również w Toruniu.