Data publikacji:
2024-10-02
Strona główna > Artykuł
"Kara za empatię" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Studio Reportażu i Dokumentu
Reportaż poświęcony jest inicjatywom zniesienia kar za pomoc w aborcji oraz przykładom kontrowersyjnych wyroków, włącznie z karami więzienia, za udzielenie wsparcia kobietom decydującym się na przerwanie ciąży. Przedstawia również bulwersujące przypadki informowania śledczych przez członków rodzin, partnerów, sąsiadów ciężarnych kobiet oraz lekarzy o przypadkach pomocy w aborcji.
Strajk kobiet w Warszawiefot. Adam Bogoryja-Zakrzewski
W reportażu wykorzystano nagrania z działalności edukacyjnej Aborcyjnego Dream Teamu, głównie w miejscowościach nadmorskich. Są to rozmowy z wczasowiczkami i uczennicami szkół średnich na temat ich podejścia do kryminalizacji pomocy w aborcji. Materiał zawiera także głosy z protestu kobiet w Warszawie, które są zawiedzione postawą polityków, na których głosowały w nadziei na liberalizację przepisów aborcyjnych.
Reportaż oparty jest na opisach doświadczeń kobiet, które usunęły ciążę. Wśród nich są zarówno te, które są przekonane o słuszności swojej decyzji, jak i te, które nie mogą pogodzić się z aborcją sprzed lat. Jedna z nich, Natalia Broniarczyk, występuje oficjalnie, przedstawiając swoje powody decyzji o aborcji. Druga kobieta, mieszkanka Częstochowy, chce zachować anonimowość, obawiając się reakcji rodziny, znajomych i środowiska, w którym żyje. Po około 30 latach od terminacji ciąży wciąż nie może pogodzić się ze swoją ówczesną decyzją.
Reportaż zawiera również statystyki skazań z art. 152 par. 2 Kodeksu karnego za pomoc w aborcji w latach 2011-2020. W tym okresie prawomocne wyroki za ten czyn zapadły wobec 147 osób, głównie członków rodzin i bliskich kobiet ciężarnych oraz handlarzy i lekarzy.
***
Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego "Kara za empatię" został wyemitowany we wtorek o godz. 23.10 na antenie Jedynki.