Strona główna > Artykuł

"Węzełek" - reportaż Magdy Skawińskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Węzełek jest symbolicznym znakiem tułaczki, wymuszonej wędrówki, przenoszenia resztek dobytku w niewielkim zawiniątku. Klucz to symbol domu, bezpieczeństwa, własności. Ta opowieść rozpoczyna się od rozebrania Fontanny Pamięci, którą mieszkańcy Wrocławia nazywali potocznie "Węzełkiem". Autorem instalacji jest profesor Maciej Szańkowski. Rzeźbiarz, który ma na koncie wiele abstrakcyjnych miejskich pomników. Nie tylko w Europie.

Pomnik "Węzełek" poświęcony przesiedlonym ludziom fot. East News

"Węzełek" - reportaż Magdy Skawińskiej

Gdy został poproszony o stworzenie rzeźby w stolicy Dolnego Śląska, postanowił, że we Wrocławiu, w którym po II wojnie światowej nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności, postawi realistyczną rzeźbę. Wymyślił instalację - fontannę, w której zatopione były klucze, a na jej brzegu ustawiony był węzełek odlany z brązu. Był też napis Panta rhei - wszystko płynie. Fontanna - pomnik była symbolem przesiedleń. Zdarzało się, że Niemcy, dawni mieszkańcy Breslau, czyli przedwojennego Wrocławia, kładli kwiaty na jej brzegu.

W 2022 roku, czyli w roku kiedy Rosja napadła na Ukrainę, fontanna została rozebrana. Prawdopodobnie będzie ustawiona w innej lokalizacji. Mamy rok 2024, czyli 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na świecie ciągle dochodzi do zbrojnych konfliktów. Najbliższy jest za naszą wschodnią granicą. Ciągle skądś uciekają ludzie lub są wypędzani. Ciągle niosą ze sobą symboliczne "węzełki".

W reportażu występują m.in. prof. Maciej Szańkowski, autor instalacji oraz Agnieszka, Ala i Tatiana, które zostały wypędzone lub musiały ze swoich domów uciekać.

***

Reportaż "Węzełek" Magdy Skawińskiej został wyemitowany w niedzielę, (6.10) po godz. 17.10 w radiowej Jedynce.