Data publikacji:
2006-02-27
Strona główna > Artykuł
"Próba mediacji"
migracja
Dlaczego w Polsce nie ma centralnego rejestru dawców szpiku kostnego? Korzyści z takiego rozwiązania wydają się oczywiste - zarówno dla chorych, jak i budżetu państwa.
"Fundacja Urszuli Jaworskiej od lat prowadzi rejestr niespokrewnionych dawców szpiku kostnego. Dla wielu chorych na białaczkę przeszczep jest jedyną szansą na przeżycie i powrót do zdrowia. Jest to proces długi i kosztowny - zarówno dla pacjenta, jak i dla tych, którzy zajmują się poszukiwaniem dawcy. Mimo znacznych środków, angażowanych na ten cel nie zawsze udaje się odnaleźć osobę, której szpik spełnia warunki do przeszczepu - a jeśli nawet, to często jest to dawca spoza Polski, co automatycznie znacznie podnosi koszty przeszczepu.
Rejestr Fundacji Urszuli Jaworskiej jest największy spośród kilku, istniejących w naszym kraju. Miał służyć przede wszystkim polskim pacjentom. Tymczasem, według U.Jaworskiej - rejestr jest pomijany przez firmę MediGen, która zajmuje się poszukiwaniem i przeprowadzaniem dodatkowych badań dawców.
Dlaczego u nas, choćby na wzór niemiecki, nie można stworzyć Centralnego rejestru Dawców? Korzyści z takiego rozwiązania wydają się oczywiste - zarówno dla chorych, jak i budżetu państwa.
Celem audycji jest znalezienie odpowiedzi na to pytanie, a także próba mediacji między organizacjami i firmami, których zgodna współpraca mogłaby nie tylko potanić i usprawnić leczenie chorych na białaczkę, ale wręcz - wielu z nich uratować życie.