Data publikacji:
2024-10-12
Strona główna > Artykuł
"Czas zaczyna płynąć inaczej" - reportaż Hanny Dołęgowskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
To jest historia o tym, jak inaczej odczuwają czas ludzie chorzy i ci, którzy chcą im pomóc. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Małgorzata Paczyńska-Jędrycka, usłyszała diagnozę ostrej białaczki szpikowej. Dla niej i dla innych chorych często jedynym lekiem jest przeszczep szpiku.
Reportaż Hanny Dołęgowskiej opowiada o dawcach i biorcach szpiku, w którym czas zaczyna płynąć inaczej.fot. DKMS
W 2017 roku Andrzej Dziedzic musiał zmierzyć się z diagnozą, która przekreślała jego życiowe plany. Młody pływak stanął do walki z wyjątkowo agresywnym nowotworem układu chłonnego. Jedyną nadzieją na pokonanie choroby było przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Po zaledwie dwóch miesiącach poszukiwań udało się znaleźć "bliźniaka genetycznego", który pomógł. Wraz z partnerką i Joanną Głuchowską, która towarzyszyła mu przez cały czas leczenia, napisał książkę, pokazującą długą i trudną drogę pacjenta.
Dawcą komórek macierzystych z krwi obwodowej został też 21-letni Jakub Kołomański. Jako zaangażowany krwiodawca postanowił się zarejestrować, bo jak mówi: "…pomaganie w ten sposób bardzo go napędzało, a możliwość dania komuś drugiej szansy na życie jest niesamowitym przeżyciem".
Dominika Wilkołek, dawczyni szpiku z talerza biodrowego, to młoda, pogodna kobieta. Kiedyś była nianią, lubi podróżować i organizuje akcje pomocowe, również w firmie, w której teraz pracuje. Jak mówi: "Karma wraca, i może ja też kiedyś będę potrzebować pomocy". Dla każdej z tych pięciu osób czas płynie inaczej - od momentu usłyszenia diagnozy, przez poszukiwanie ratunku w postaci dawcy szpiku, aż po sam proces przygotowania do zabiegu, oddanie szpiku i okres po transplantacji.
Reportaż Hanny Dołęgowskiej pt. "Czas zaczyna płynąć inaczej" emitowany był w piątek (11.10) o godz. 0.30 na antenie Programu 1.
***
SRID