Strona główna > Artykuł

Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu". Adam Bogoryja-Zakrzewski z Nagrodą Radia Łódź

Studio Reportażu i Dokumentu

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu". W konkursie Reportaży Audio Nagrodę Radia Łódź zdobył Adam Bogoryja-Zakrzewski za reportaż "Krowa w prokuraturze". W konkursie wzięło udział 9 reportaży.

Adam Bogoryja-Zakrzewskifot. Hanna Bogoryja-Zakrzewska

"Krowa w prokuraturze" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Nagrodę Radia Łódź ex aequo zdobyła Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Maski". 

W kategorii reportaż audio zwycięski okazał się "Kryptoscam" Agnieszki Szwajgier i Doroty Salus z Radia 357. "Reportaż jest efektem wielomiesięcznej pracy autorek i ich niesamowitego zaangażowania i determinacji w dotarciu do prawdy. Dzięki nowatorskiej formie, w której każdy odcinek zgłębia inny aspekt oszustwa telefonicznego i internetowego, słuchacz lepiej rozumie, jak bezwzględnie manipulowani są ludzie obietnicami szybkiego zysku. Reporterki wnikają w świat oszustów i ich ofiar, wywołując silne emocje i skłaniając do głębokiej refleksji nad skalą procederu i nad jego destrukcyjnym wpływem na społeczeństwo. Trudny temat został przedstawiony w sposób atrakcyjny do tego stopnia, że wysłuchanie na raz pięciu odcinków serialu nie nuży, wręcz przeciwnie – wciąga" - oceniły jurorki - Roma Leszczyńska, Agnieszka Pacho i Joanna Sikorzanka przyznając nagrodę Tygodnika Angora.

***

Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w tym roku odbywał się w Łodzi po raz 34. To coroczne wydarzenie kulturalno-społeczne wypełnione prezentacjami filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych i radiowych oraz spotkaniami z twórcami filmowymi, dziennikarzami i reporterami.
"Prezentowane filmy i reportaże mówią o problemach stojących przed współczesnym człowiekiem, zarówno w skali globalnej, jak i indywidualnej oraz o sposobach radzenia sobie z nimi, o integracji i konfliktach, o złożoności problemów wynikających ze współistnienia, które poprzez treść i formę prowokują do dyskusji i refleksji, walczą ze stereotypami, z zero-jedynkową oceną, pobudzają do otwarcia się na drugiego człowieka" - napisali organizatorzy w informacji o festiwalu. 

mat. pras./ans