Strona główna > Artykuł

"Czarne złoże" – reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

To historia o tradycjach naftowych i pielęgnowaniu spuścizny po swoich przodkach. Bohaterowie to byli pracownicy kopalni naftowych - Andrzej Drzymała z Sękowej, jeden z pomysłodawców utworzenia Karpacko-Galicyjskiego Szlaku Naftowego oraz Kazimierz Dudek, który prowadzi skansen edukacyjno–historyczny otwarty na terenie dawnej kopalni ropy Magdalena w Gorlicach.

Rodzina Drzymałów na polu kopalni w Sękowejfot. Andrzej Drzymała/archiwum prywatne

"Czarne złoże" – reportaż Moniki Chrobak

Postawione tam eksponaty mają przypominać jak wyglądała tego typu kopalnia w minionych latach, co stanowiło wyposażenie jej infrastruktury, jaki był cykl technologiczny wydobycia ropy, jej oczyszczania i ekspedycji do rafinerii.
Na przełomie XIX i XX wieku ziemia gorlicka była kolebką tego rodzaju przemysłu z setkami wież wiertniczych. Odkryciami "czarnego złota" zainteresował się też farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, który skonstruował prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej. Jesienią 1853 przyjechał z Lwowa do Gorlic i tu kontynuował swoje badania.
Władze Gorlic postanowiły wykorzystać ten wynalazek do oświetlenia skrzyżowania traktów handlowych, biegnących tędy z Biecza na zachód do Grybowa i na południe do Koniecznej. W ten sposób w 1854 roku zapłonęła tu pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Niestety, nie zachował się jej oryginał.

W reportażu między innymi o tym dlaczego na tym terenie doszło do zmierzchu kopalnictwa naftowego, co można było w tym miejsca uratować po dawnym przemyśle i dlaczego jest to takie ważne.


Reportaż Moniki Chrobak "Czarne złoże" emitowany był w piątek (18 października 2024) o godz. 0.30 na antenie Programu 1.


***

SRID