Data publikacji:
2024-11-08
Strona główna > Artykuł
Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż "Nadzieją był On" Doroty Bonieckiej-Górny i Hanny Dołęgowskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Reportaż to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania księdza Jerzego, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają.
Uroczysta msza święta w 22. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzufot. Bartłomiej Zborowski/PAP
Mimo upływu czterdziestu lat, okoliczności porwania i śmierci księdza Popiełuszki nadal budzą wątpliwości, ukazując, jak jego odwaga i bezkompromisowa postawa były nie do zaakceptowania przez komunistyczne władze.
Swoimi wspomnieniami dzielą się przyjaciele i współpracownicy z Huty Warszawa, księża z parafii Św. Stanisława Kostki, lekarze, pielęgniarki związani z Duszpasterstwem środowiska medycznego, publicyści, ci, którzy poznali księdza Jerzego podczas jego pracy w parafii oraz uczestnicy jego pogrzebu. Dzięki tym wspomnieniom poznajemy portret człowieka przygotowanego na śmierć, duszpasterza, który nie odmawiał posługi, sprawnego logistyka, który ćwiczył ze swoim kierowcą procedury ucieczki przed śledzącymi go funkcjonariuszami SB, oraz księdza oddającego własne ubrania, bo komuś - jak mawiał - "są bardziej potrzebne".
Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan “Solidarności”, stał się symbolem walki o wolność i godność człowieka. Jego kazania, pełne odwagi i prawdy, przyciągały tłumy wiernych, a jego działalność duszpasterska wykraczała poza mury kościoła. Był nie tylko duchownym, ale i społecznikiem, który nie bał się mówić prawdy w obliczu represji. Jego śmierć wstrząsnęła Polską i światem, stając się symbolem męczeństwa i niezłomności w walce o wolność. Wspomnienia tych, którzy go znali, ukazują człowieka pełnego empatii i gotowego do poświęceń dla innych. Jego postawa i działalność pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń, a pamięć o nim jest żywa w sercach wielu Polaków.
Na audycję "Słowa i dźwięki" i reportaż Doroty Bonieckiej-Górny i Hanny Dołęgowskiej "Nadzieją był On" zaprosiliśmy w piątek (8 listopada 2024) o godz. 13.06 na antenę Programu 2.
***
SRID