Data publikacji:
2024-11-05
Strona główna > Artykuł
Audycja "Co jest na tej taśmie" i archiwalny reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Lekcja śpiewania"
Studio Reportażu i Dokumentu
Reportaż "Lekcja śpiewania" opowiada o krakowskim sposobie na obchody świąt narodowych - poprzez wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Takich lekcji śpiewania było już ponad 80-ąt, z różnych okazji i weszły już do kalendarza krakowskich imprez. Wieść o tym poszła w Polskę i teraz na radosne obchody świąt narodowych przyjeżdżają do Krakowa ludzie z całej Polski.
Lekcja śpiewania - krakowski sposób na obchody świąt narodowychfot. Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Wtedy marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ sił potwierdzono ponad pół roku później, podpisując traktat wersalski.
Ówczesne uwarunkowania polityczne w Europie stworzyły więc możliwości odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Tego dnia obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Organizowane są w tym dniu uroczystości i marsze niepodległości.
Jest też od 22 lat inna tradycja - w Krakowie. A zaczęło się w 2002 roku. Do krakowskiego magistratu przyszło dwóch "pozytywnie zakręconych", czyli Kazimierz Madej z kabaretu Loch Camelot i Waldemar Domański i zaproponowali zmianę sposobu obchodów Święta Niepodległości ze smutnych - ich zdaniem - na radosne. Hasła typu "precz ze smutkiem…" i "patriotyzm nie musi być cierpieniem…" budziły obawy, ale mimo to wydano zgodę na zorganizowanie pierwszego koncertu "Radosna Niepodległości".
11 listopada 2002 roku pod Sukiennicami rozdano kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie dwutysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści "pięknych i wesołych piosenek…" Od tej pory wzruszenie i radość to typowe "objawy" wspólnego śpiewania, a pojawianie się całych rodzin to już norma. 5 lat później, w 2007 roku, powstała Biblioteka Piosenki Polskiej.
W audycji "Co jest na tej taśmie?" także rozmowa Doroty Bonieckiej-Górny z gościem - Waldemarem Domańskim, dyrektorem Biblioteki Piosenki Polskiej. Co przez te 22 lata działo się? Czy wychodzą z tą działalnością poza Kraków? I jakie inne przedsięwzięcia podejmują już jako Biblioteka Piosenki Polskiej?
Na audycję "Co jest na tej taśmie? zapraszamy w sobotę (9 listopada 2024) o godz. 22.06 na antenę PR24.
***
SRID