Strona główna > Artykuł

"Poloniści ze starówki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jedynka

Zainteresowanie językiem polskim na Morawach rośnie. - Jedni chodzą na fitness, inni biegają, a ja uczę się języka polskiego… - opowiada Magdalena Franková, studentka Uniwersytetu Palackiego. Na poddaszu zabytkowej ołomunieckiej kamienicy mieści się Katedra Slawistyki. Odwiedził ją Antoni Rokicki, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Czesi tak bardzo interesują się Polską.

dr Jan Jeništafot. Antoni Rokicki

"Poloniści ze starówki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu to najstarsza uczelnia na Morawach. Filologia polska wykładana jest tam od ponad 70 lat. Obecnie zajęcia odbywają się przy Křížkovského 10. Na poddaszu przedwojennego budynku znajduje się Katedra Slawistyki. - Tu za ścianą pracują rusycyści i filolodzy z ukrainistyki - mówi wykładowca dr Jan Jeništa, bohater reportażu. Będąc nastolatkiem, chciał nauczyć się "łatwego języka obcego". Wybrał polski. Rodzice, chcąc zweryfikować plany syna, zabrali go na urlop do Krakowa. I tak dr Jeništa zdecydował związać swoje zawodowe życie z naszym krajem. Nie bez znaczenia była także znajomość z pewną ważną osobą – ołomunieckim polonistą Václavem Burianem. – Był on bardzo dobrym znajomym moich rodziców. Był świetnym tłumaczem polskich poetów: Miłosza, Krynickiego, Lipskiej – wspomina. Poszedł w ślady wspomnianego V. Buriana i dziś pracuje jako tłumacz literatury. Przełożył m.in. teksty Sylwii Chutnik, Michała Witkowskiego, czy Bruno Schulza.


PhDr. Ivana Dobrotová kierowniczka Katedry Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Palackiego Dr. hab. Ivana Dobrotová kierowniczka Katedry Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Palackiego, fot. A. Rokicki 

Studia polonistyczne rozpoczyna średnio kilkanaście osób rocznie. W większości są to Czesi, niemający polskich korzeni. Na pierwszym roku wszyscy rozpoczynają naukę od podstaw. - Porozmawiajmy, proszę, po angielsku… – mówi Daniel Ševčík, który od miesiąca studiuje polonistykę. Na razie zna w naszym języku tylko kilka słów, w tym "dzień dobry". Podobnie jego kolega, Filip Tichavský. - Moja babcia jest Polką, pochodzimy z Karniowa, ale nikt z rodziny nie mówi po polsku – tłumaczy Filip. Rozważał studia z ochrony środowiska, ale ostatecznie wybrał slawistykę.


 Studentki filologii polskiej Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu Studentki filologii polskiej Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, fot. A. Rokicki 

Po uczelni oprowadza nas też Magdalena Franková, studentka Wydziału Artystycznego, która pochodzi z czeskiego Cieszyna. Często przychodzi na wykłady polonistów na Křížkovského 10. - Dyrektor teatru, w którym pracuję, mówi, że mój język polski jest "kuchenny" - żartuje rozmówczyni Antoniego Rokickiego. I wyjaśnia, że potrafi mówić i czytać w języku polskim, ale nadal robi wiele błędów, zwłaszcza gramatycznych. Zapytana, dlaczego przychodzi na zajęcia dla polonistów, odpowiada: - Jest to dla mnie ważne, bo to część mojej tożsamości. Jedni chodzą na fitness, inni biegają, a ja uczę się języka polskiego… - kwituje.

To nie jedyne polskie ślady w Ołomuńcu. Po starówce oprowadza wycieczki znad Wisły Martina Binková, absolwentka Uniwersytetu Palackiego. - Buduję mosty między naszymi regionami… – mówi przewodniczka.

W reportażu wystąpią również: Lada Hradilíková, Ola Macháčková, Natalia Szefer, Hania Schořová, Klara Grygarčíková, Sofie Jírová.

***

Na reportaż "Poloniści ze starówki" autorstwa Antoniego Rokickiego zapraszamy we wtorek (12.11) o godz. 23.10. Emisja na antenie Jedynki.