Strona główna > Artykuł

Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż Hanny Dołęgowskiej "Widzieć wszystko"

Studio Reportażu i Dokumentu

Dźwiękowy portret Niny Mikołajewicz, najstarszej rodowitej mieszkanki Milejczyc na Podlasiu, która w wieku 97 lat dzieli się historiami swojego życia. Opowiada o codziennym życiu, wspomina czasy wojny i trudnej młodości.

97-letnia Nina Mikołajewicz, najstarsza rodowita mieszkanka Milejczyc na Podlasiu fot. Hanna Dołęgowska

Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż Hanny Dołęgowskiej "Widzieć wszystko"

Nina Mikołajewicz została zaproszona do udziału w filmie dokumentalnym "Polskość", obok takich osób jak Czesław Mozil, Jan Błachowicz i dr Agata Kołodziejczyk. Jej postać pojawi się również w pracach wnuczki, dr Elizy Proszczuk z ASP w Warszawie, a jej syn Roman zachęcił ją do spisania historii życia opublikowanej w lokalnym czasopiśmie historycznym.
Pani Nina emanuje prostotą, szacunkiem i zrozumieniem dla innych. Żyje w zgodzie z sobą, naturą i otaczającym światem. Jest osobą, której obecność daje niezwykłą satysfakcję. Długowieczność tłumaczy genami, a jej syn twierdzi, że zawdzięcza ją również aktywności fizycznej, czytaniu książek i oglądaniu wiadomości zamiast seriali. Jak sama mówi: "Przymusowego czegoś to ja nie chcę, robię to, co lubię". Ostatnio dyskutowała z synem o książce "Martwe dusze" Nikołaja Gogola.

Nina MIkołajewicz Nina Mikołajewicz/ fot. archiwum prywatne Niny Mikołajewicz

Jest prawdziwym skarbem. Jej opowieści o przeszłości i codziennym życiu inspirują i uczą kolejne pokolenia o wartościach, które pozostają niezmienne mimo upływu lat. Zapraszanie jej do udziału w projektach kulturalnych i naukowych podkreśla, jak ważne jest życie w zgodzie ze sobą i naturą, nawet jeśli każdą herbatę słodzi się czterema łyżeczkami cukru.

Audycja "Słowa i dźwięki" emitowana była w piątek (22 listopada 2024) po godz. 13.05 na antenie Programu 2.

***

SRID