Strona główna > Artykuł

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Moniki Chrobak "Dziadziuś"

Studio Reportażu i Dokumentu

Rozpoczął się sezon skoków narciarskich i w audycji wspomnienie jednego z najbardziej uznanych kurierów tatrzańskich i skoczków narciarskich. Stanisław Marusarz (1913-1993) był mistrzem Polski, czterokrotnym olimpijczykiem a także wicemistrzem świata w skokach z 1938 w Lahti. Był też najukochańszym dziadkiem dla swojej wnuczki, graficzki i malarki Magdaleny Gądek.

Stanisław Marusarz podczas Międzynarodowych Zawodów Narciarskich o Mistrzostwo Polski w Zakopanem w 1933 rokufot. NAC/Domena publiczna

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Moniki Chrobak "Dziadziuś"

W 1938 Stanisław Marusarz został kierownikiem schroniska na Pysznej. Po wybuchu II wojny światowej schronisko to stało się punktem przerzutowym dla kurierów tatrzańskich. Po wkroczeniu Niemców wstąpił do ZWZ pełniąc od października 1939 roku służbę kurierską na trasie Zakopane-Budapeszt.
Był dwukrotnie aresztowany. Za pierwszym razem uciekł z posterunku żandarmerii. Za drugim razem przekazano go Niemcom, trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie. Został skazany na śmierć. Po głośniej ucieczce z więzienia schronił się na Węgrzech, gdzie przebywał do końca wojny.
Stanisław Marusarz ponad 20 razy uzyskiwał tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich, zjeździe, kombinacji klasycznej i alpejskiej oraz w sztafetach biegowych. To również czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, a także wicemistrz świata w skokach z 1938 w Lahti.


W audycji także rozmowa Doroty Bonieckiej-Górny z Andrzejem Grabowskim, dziennikarzem Programu 1 Polskiego Radia oraz kibicem skoków narciarskich Cezarym Kruszewskim

Audycja "Co jest na tej taśmie?" emitowana była w sobotę (23 listopada 2024) o godz. 22.06 na antenie PR24.


***

SRID