Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i "Listy z Brazylii" oraz "Misja last minute"

Studio Reportażu i Dokumentu

W audycji dwa reportaże o szukaniu własnych korzeni. Co pcha nas w stronę poznania naszych przodków i ich losów w reportażu "Listy z Brazylii" Marzeny Wróbel-Szały. W reportażu Ewy Szkurłat-Adamskiej "Misja last minute" historia losów ocalałych żydowskich dzieci z powojennych domów dziecka w Rabce i Zakopanem.

listy z Brazyliifot. Szymon Płóciennik

"List z Brazylii" – reportaż Marzeny Wróbel-Szały z Radio Zachód Studio Reporterów Kukułcza 1

W 1933 roku Gerda Munzel na stałe emigruje do Brazylii. Ma wtedy kilkanaście lat. W podróż zabiera ze sobą kilkadziesiąt zdjęć rodzinnego Krotoszyna i Zielonej Góry czyli dawnego Grunbergu. Miasta, w którym spędzała bardzo wiele czasu wraz ze swoją rodziną, kuzynami i kuzynkami związanymi z Richardem Oye – zielonogórskim fotografem. Kilkadziesiąt lat później prawnuczka Gerdy – Thamires w poszukiwaniu swoich przodków, trafia do Zielonej Góry. Szymon Płóciennik w 2021 roku po raz pierwszy opisał tę niezwykłą historię. Okazuje się jednak, że ma ona dalszy, zaskakujący ciąg…
Dlaczego szukamy własnych korzeni? Co pcha nas w stronę poznania naszych przodków? Poznania ich historii ale też tego kim byli, jacy byli, jak żyli? Od czego zacząć poszukiwania, gdzie się udać, gdzie zapytać?

POSŁUCHAJ REPORTAŻU "LISTY Z BRAZYLII" MARZENY WRÓBEL-SZAŁY Z RADIA ZACHÓD STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1 


"Misja last minute" - reportaż Ewy Szkurłat-Adamskiej z Radia Kraków

"Nie wiedzieć nic o tym, kim ja jestem, to być jak taki urwany balonik" - twierdzi profesor Magdalena Smoczyńska, psycholożka i językoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ośmiu lat prowadzi badania nad losami około setki dzieci ocalałych z zagłady. Latem 1945 roku trafiły one do sierocińców w Rabce i w Zakopanem. Domy te zorganizowała i prowadziła Lena Kichler. Po powtarzających się zbrojnych atakach, w obawie o bezpieczeństwo dzieci, wywiozła je do Francji. Po 3 latach trafiły do Izraela. Wśród nich był Shalom Koray.
Profesor Magdalena Smoczyńska rozmawiała z nim w Izraelu i zaproponowała zrobienie badań genetycznych. Dzięki nim odnalazła go rodzina, która mieszka w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że mężczyzna jest spokrewniony z Ann Meddin Hellman. Dziadek kobiety oraz dziadek Koraya byli braćmi. Pierwszy z nich przed wojną wyemigrował do USA, drugi zginął podczas wojny. Sprawę opisał brytyjski "The Guardian".
Profesor Magdalena Smoczyńska przygotowuje książkę o Lenie Kichler i dzieciach z jej sierocińca. Jej dotychczasowe badania wymagały dotąd ośmiokrotnych pobytów w Izraelu, 6-tygodniowego pobytu w USA z wizytami w kilku stanach, gdzie mieszkają "dzieci Leny". A także dwóch kilkutygodniowych pobytów we Francji, licznych podróży po Polsce i długich pobytów w Warszawie, gdzie mieszczą się ważne archiwa. Jej badania nie są finansowane przez żadne instytucje, uruchomiła więc zrzutkę "Na badanie losów ocalałych żydowskich dzieci z powojennych domów dziecka w Rabce i Zakopanem".
W reportażu wykorzystano fragmenty aranżacji Olo Walickiego.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU "MISJA LAST MINUTE" EWY SZKURŁAT-ADAMSKIEJ Z RADIA KRAKÓW 


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (26 listopada 2024) o godz. 1.10 na antenie Programu 1.


***

SRPR