Data publikacji:
2009-11-11
Strona główna > Artykuł
"Jak przechowalismy Marszalka"
migracja
Nieopodal Tomaszowa Lubelskiego przebiegala granica zaborów, przez która patriotyczna mlodziez przedzierala sie do legionów J. Pilsudskiego. Do dzis zywy jest w tym rejonie kult Marszalka. W 20-leciu miedzywojennym sypano kopce ku jego czci i stawiano pomniki - popiersia, które w latach 90-tych znów pojawily sie na cokolach, na rozstajach dróg.
Nieopodal Tomaszowa Lubelskiego przebiegala granica zaborów, przez która patriotyczna mlodziez przedzierala sie do legionów J. Pilsudskiego. Do dzis zywy jest w tym rejonie kult Marszalka . W 20-leciu miedzywojennym sypano kopce ku jego czci i stawiano pomniki - popiersia, które w latach 90-tych znów pojawily sie na cokolach, na rozstajach dróg. Rzezby maja po osiemdziesiat, moze wiecej lat. Kto je stworzyl? Jak przetrwaly II wojne i czasy stalinowskie? Historie pierwszego monumentu barwnie opowiadaja mieszkancy wsi Nedezów: Janina i Edward Czopowie. Drugim pomnikiem Marszalka opiekuja sie uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. J. Pilsudskiego w Podhorcach (mówia: Stanislawa Malinowska - dyrektor, Barbara Dubiel - historyczka, i ks. Eugeniusz Tatarczak - byly proboszcz).
Natomiast trzeci pomnik jest w Siwej Dolinie, na przedmiesciu Tomaszowa Lub, a jego historie odtwarza Dyrektor Muzeum Regionalnego Eugeniusz Hanejko. Muzyka: Orkiestra Deta Garnizonu Wojskowego w Lublinie.