Strona główna > Artykuł

"Powódź. Fala pomocy" – reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

– Pomaganie daje sens życiu. To radość, że komuś daje się nadzieję – tak mówią ci, którzy wciąż pomagają powodzianom ze Stronia Śląskiego i okolic. Reportaż Antoniego Rokickiego to opowieść o tym, jak wielka fala pomocy ze strony zwykłych ludzi ruszyła po powodzi. I wciąż jest potrzebna, zwłaszcza, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a nie każdy będzie mógł spędzić je we własnym domu.  

Natalia Skierkowska, radna ze Stronia Śląskiego, założycielka Fundacji "Po Stronie Pomocy"fot. Antoni Rokicki

"Powódź. Fala pomocy" – reportaż Antoniego Rokickiego

Przez Stronie Śląskie wielka fala powodziowa przeszła w połowie września. Zniszczone domy, połamane drzewa, tony śmieci na ulicach – to tylko niektóre tragiczne obrazy, jakie można było zobaczyć w pierwszych dniach po kataklizmie. Sześć tygodni później, kiedy ponownie odwiedziliśmy mieszkańców tego 5-tysięcznego miasta, cały czas trwało tam wielkie sprzątanie.

Przy ul. Polnej powstało centrum pomocy powodzianom. Łączy ono wolontariuszy z tymi, którzy pilnie potrzebują wsparcia.

mieszkaniec Lądka Zdroju podczas sprzątania mieszkania po powodzi Mieszkaniec Lądka-Zdroju podczas sprzątania mieszkania po powodzi /fot. Antoni Rokicki

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą dla mieszkańców zapewne jednymi z najtrudniejszych. Wielu z nich nie może jeszcze wrócić do swoich domów. Część z nich otrzymała już pieniądze na remont, ale nadal trwa osuszanie budynków, a więc prace nie mogą w pełni ruszyć.

 Przez Stronie Śląskie wielka fala powodziowa przeszła w połowie września. Przez Stronie Śląskie wielka fala powodziowa przeszła w połowie września /fot. Antoni Rokicki

– Każda para rąk do pracy jest potrzebna – mówi Karolina Kościelniak, wolontariuszka z Poznania. Razem z mężem pomaga powodzianom z Dolnego Śląska. Niedawno założyli Fundację "Mam supermoce!" im. Bartosza Płońskiego. Małżeństwo odwiedza powodzian średnio co dwa/trzy tygodnie. "Udało nam się skrzyknąć ekipę znajomych, po raz pierwszy przyjechaliśmy w pierwszym tygodniu po powodzi, przywieźliśmy wiele rzeczy" – mówi Amadeusz Kościelniak, z zawodu hydraulik. Zapytany o to, jak dokładnie pomaga powodzianom, wyjaśnia, że udaje mu się przywracać ogrzewanie w niektórych zalanych budynkach.

W reportażu poznamy także historię Natalii Skierkowskiej, przewodniczącej Komisji Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim. Jej dom został w dużej mierze zniszczony. W połowie października założyła Fundację "Po Stronie Pomocy". 

Przedstawiciele organizacji pozarządowych po spotkaniu z burmistrzem Stronia Śląskiego Przedstawiciele organizacji pozarządowych po spotkaniu z burmistrzem Stronia Śląskiego /fot. Antoni Rokicki

W reportażu także fragmenty spotkania Dariusza Chromca, burmistrza Stronia Śląskiego z przedstawicielami organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców oraz wojska. Dotyczyło ono zapotrzebowania żywności oraz koordynacji dalszej pracy. W audycji wykorzystano nagrania Hanny Dołęgowskiej. 


Reportaż Antoniego Rokickiego "Powódź. Fala pomocy" emitowany był w środę (4 grudnia 2024) o godz. 18.40 na antenie Programu 3.



***

SRPR