Strona główna > Artykuł

Powojenna architektura Wrocławia

Dwójka

Wciąż brakuje książki prezentującej powojenną architekturę stolicy Dolnego Śląska – pisze Agata Gabiś we wstępie do swej monografii. "Całe morze budowania" jest pierwszą próbą opisania zmieniającego się szybko miejskiego pejzażu w okresie między 1956 a 1970 rokiem.

Wrocławfot. Materiały prasowe

To również swoista kontynuacja idei bliskiej autorce – odkrywania i pokazywania powojennego Wrocławia z perspektywy jego budowy i odbudowy. Lata 60. to dekada barwna, różnorodna i niejednoznaczna, i taka właśnie była wrocławska achitektura tego czasu. W książce “Całe morze budowania” zaprezentowane zostały zrealizowane osiedla i budynki, ale także futurystyczne pomysły na nowy Wrocław, które zachowały się jedynie na archiwalnych rysunkach i makietach.

"Całe morze budowania" to opowieść o odbudowie i budowie, o ludziach i miejscach, o architekturze i powolnym procesie utożsamiania się z miastem, zdeterminowanym ograniczeniami politycznymi i ekonomicznymi. 

Jednym z pierwszych utworów, który zabrzmiał we wnętrzu katedry Notre-Dame w Paryżu podczas uroczystej ceremonii jej ponownego otwarcia po pożarze w 2019 roku, był Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego- o tym wydarzeniu i muzyce kompozytora rozmawialiśmy z córką - Anna Górecką, pianistką, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ponadto w audycji:

  • największa w Europie bożonarodzeniowa szopka w Kościele Franciszkanów we Wrocławiu,
  • Wystawa okładek ksiąg gotyckich w Toruniu,
  • Niezwykły obraz Najświętszego Serca Jezusowego w drewnianym kościele w Milejczycach na Podlasiu,
  • Wolne słowo wolna Europa.

***

Na "Wybieram Dwójkę" w środę (18.12) w godz. 16.00-18.00 zaprosił Jakub Kukla.

dz