Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i cztery reportaże związane z tańcem

Studio Reportażu i Dokumentu

Capoeira, swing czy flamenco. Czym się charakteryzują, skąd pochodzą i kogo najbardziej fascynują? O tym wszystkim w audycji "Noc z reportażem", w której aż 4 reportaże - "Ten taniec otwiera serce", "Ten swing", "Ulice flamenco" i "Perfumiarz".

Flamenco to nie tylko specyficzna harmonia, skomplikowane rytmicznie kompozycje, charakterystyczny andaluzyjski taniec, śpiew i gitarowe brzmienie, ale także tzw. duende, czyli duch flamencofot. Shutterstock

"Ten taniec otwiera serce" - reportaż Urszuli Żółtowskiej 

Magia capoeiry, tańca brazylijskiego, który łączy w sobie taniec, sztukę walki i muzykę. Według tych, którzy ją uprawiają to nie tylko umiejętność obrony, ale również sposób życia. Szkołę capoeiry w Polsce prowadzi Brazylijczyk Jorge Luiz. W 2003 roku był jedynym mistrzem ceremonii w naszym kraju. Capoeira wówczas fascynowała głównie młodych ludzi.

Reportaż nagrany w 2003 roku.


"Ten taniec otwiera serca" - reportaż Urszuli Żółtowskiej


"Ten swing" – reportaż Olgi Mickiewicz

Swing święcił największe triumfy w latach 30. i 40. Ten radosny taniec był symbolem sprzeciwu - wobec władzy Hitlera, drugiej wojny światowej, komunizmu w Związku Radzieckim… Dziś mało kto już pamięta o buntowniczym charakterze tańca. Mimo to ma on coraz więcej zwolenników. Kto chce dziś tańczyć swing?

Reportaż nagrany w 2018 roku. 


"Ten swing" – reportaż Olgi Mickiewicz

 

"Ulice flamenco" – reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Flamenco to nie tylko specyficzna harmonia, skomplikowane rytmicznie kompozycje, charakterystyczny andaluzyjski taniec, śpiew i gitarowe brzmienie, ale także tzw. duende, czyli duch flamenco. To wspólna improwizacja, szukanie porozumienia. Bywa zmysłowe, nostalgiczne, żartobliwe… jak życie. Pierwotnie było wielokulturową muzyką ludową, nieco chropowatą, ale płynącą prosto z serca. Trafiając do sal koncertowych, stało się wprawdzie rozpoznawalne, ale utraciło swoją pierwotną funkcję komunikacji międzyludzkiej i oczyszczania skumulowanych uczuć, przy pomocy sztuki. Elżbieta Moszczyńska tańczyła od dziecka. Na studiach kulturoznawczych we Wrocławiu pisała pracę o tańcu, który interesował ją jako narzędzie terapeutyczne, otwierające osobistą ekspresję. Choć nie była pierwszą w Polsce nauczycielką flamenco to była pierwszą tancerką, która uczyła się od rdzennych nauczycieli z Andaluzji i żyła wśród nich. Od roku 1990 otworzyła w Polsce kilka szkół flamenco, a wiele aktywnych do dziś tancerek flamenco to jej uczennice. Jej awanturnicza natura znowu pchała ją w świat. Jeździła po Europie, tańcząc na ulicach, żeby w końcu osiąść w Andaluzji, gdzie mieszka już 25 lat. Szukając pierwotnych korzeni sztuki, stworzyła tam swoją metodę odblokowanie ciała i emocji, terapii poprzez taniec i inne artystyczne środki wyrazu. Razem z autorką reportażu idą śladami flamenco po ulicach Sewilli.

Reportaż nagrany w 2017 roku.


"Ulice flamenco" – reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

 

"Perfumiarz" – reportaż Eweliny Karpacz

Piotr Czarnecki jest tancerzem. Prowadzi szkołę tańca w Radomiu. Pan Piotr jest też zafascynowany zapachami. Tworzy perfumy dla siebie i znajomych. Pewnego dnia przeczytał o perfumeryjnym konkursie w Stanach Zjednoczonych i wziął w nim udział. I oto całkiem dla niego niespodziewanie perfumy, które stworzył odniosły międzynarodowy sukces.

Reportaż nagrany w 2016 roku. 


"Perfumiarz" – reportaż Eweliny Karpacz

 


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (31 grudnia 2024) o godz. 1.10 na antenie Programu 1.



***

SRPR