Strona główna > Artykuł

"Zygmunt, czyli sub una campana" - reportaż Ewy Szkurłat i Anny Łoś z Radia Kraków

Studio Reportażu i Dokumentu

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On?" – zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje.Jednym słowem - to dzwon królów i każdego z nas. Bez względu na poglądy polityczne, łączy nas jego głos. Żyjemy "sub una campana".

Dzwon Zygmunt, zdjęcie wykonano w 1928 rokufot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzwon Zygmunt, potocznie nazywany Dzwonem Zygmunta, to najsłynniejszy polski dzwon. Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Został ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany jego imieniem.

Prace nad stworzeniem Dzwonu Zygmunt rozpoczęły się w 1520 roku. Krakowianie jego dźwięk po raz pierwszy usłyszeli rok później, podczas uroczystości św. Małgorzaty. Wykonanie dzwonu trwało kilka miesięcy, a zajmował się tym norymberski ludwisarz Hans Beham.

Waga samego klosza, według wcześniej ustalonych obliczeń, wynosi 9 ton i 650 kg. Biorąc pod uwagę serce, jarzmo dębowe, okucia i liny może ona sięgać nawet 12 ton. Żeby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk, potrzebnych jest dwunastu dzwonników.

Dzwon Zygmunt można usłyszeć zarówno w święta kościelne, jak i państwowe, między innymi w Święto Trzech Króli, Nowy Rok, podczas Pasterki i pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia. A także w Niedzielę Palmową czy Wielkanoc. Donośny dźwięk rozlega się także 3 Maja czy w Święto Niepodległości.

W 2022 roku reportaż "Zygmunt, czyli sub una campana" został wyróżniony Nagrodą im. Michała Jagodzińskiego w konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK w Toruniu.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU "ZYGMUNT, CZYLI SUB UNA CAMPANA" EWY SZKURŁAT I ANNY ŁOŚ Z RADIA KRAKÓW


Reportaż "Zygmunt, czyli sub una campana" emitowany był w niedzielę (5 stycznia 2025) o godz. 17.10 na antenie Programu 1.



***

SRPR