Data publikacji:
2025-01-07
Strona główna > Artykuł
Audycja "Co jest na tej taśmie?" i archiwalny reportaż Antoniego Rokickiego "Za drzwiami uczelni"
Studio Reportażu i Dokumentu
To historia z marca 2021 roku. Anna Paliga, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, wydaje oświadczenie, w którym stwierdza, że będąc studentką aktorstwa, padła ofiarą przemocy ze strony swoich wykładowców. Podaje ich imiona i nazwiska. Swoimi słowami wywołała burzę, ale i zachęciła innych aktorów do podzielenia się swoimi wspomnieniami.
zdjęcie ilustracyjnefot. Shutterstock
Na wydziale aktorskim panuje absurdalne i niszczące przekonanie, że młodych należy "łamać" i "przyzwyczajać do zaciskania zębów", a także że doświadczanie przemocy pomoże im w zostaniu lepszymi aktorami. (...) Usłyszałam, że "nie umiem zaciskać zębów, a powinnam" i że "jestem zbyt miękka na ten zawód". Skończyło się to dla mnie załamaniem nerwowym, tabletkami przeciwlękowymi i długotrwałą terapią - pisze Paliga.
Po oświadczeniu Paligi internet zalała fala komentarzy obecnych i byłych studentów uczelni artystycznych z całego kraju.
Wielu z nich bardzo negatywnie wspomina tzw. "fuksówki", będące dla adeptów aktorstwa obowiązkowym "chrztem bojowym". Dla mnie to było za dużo. Przekroczyło to moją odporność - przyznaje w reportażu aktor Michał Czernecki. Jakoś to wytrzymałem do czwartego dnia, kiedy starsza studentka rzuciła we mnie butelką z piwem, poszły straszne wyzwiska - to z kolei słowa Artura Gotza, aktor i wokalista.
- Zamiast się cieszyć z tego, że jesteśmy w takim miejscu, mamy takich pedagogów, myśmy szli ponurzy, zmęczeni, nie rozmawialiśmy ze sobą. Wszyscy myśleli tylko o tym, co się będzie działo w akademiku wieczorem - opowiada Michał Czernecki. Gotz dodaje, że jemu siłę do zrezygnowania z "fuksówki", co często wiązało się z ostracyzmem, dała Kinga Preis, która zaczepiła go na mieście i przyznała, że sama nie wzięła udziału w "zabawie".
Czernecki zwraca uwagę, że granice dopuszczalnych zachowań w zawodzie aktora zdają się płynne i z tego przeświadczenia wynika wiele nadużyć.
Czy współczesne młode pokolenie, stawiające pierwsze kroki w aktorstwie ma szansę na realną zmianę sytuacji na uczelniach i poza nimi?
W audycji "Co jest na tej taśmie?" także rozmowa Doroty Bonieckiej-Górny z psycholożką Moniką Klonowską o mobingu w teatrach i w szkołach teatralnych.
Na audycję "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Antoniego Rokickiego "Za drzwiami uczelni" zapraszamy w sobotę (11 stycznia 2025) o godz. 22.06 na antenę PR24.
***
SRPR