Data publikacji:
2025-01-27
Strona główna > Artykuł
Laureaci w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory"
Studio Reportażu i Dokumentu
Spośród 175 nadesłanych prac konkursowych Kapituła XIX Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 wybrała laureatów w ośmiu kategoriach. Nazwiska poznaliśmy 27 marca podczas uroczystej Gali w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Melchiory 2025fot. Polskie Radio
- Celem konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.
- "Melchiory" odwołują się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów.
- Laureaci wybierani są w kategoriach: reportaż, dokument, audioserial, realizacja akustyczna, reportaż video, reportaż prasowy/internetowy, podcast autorski i twórca roku.
- Organizatorem "Melchiorów" jest Studio Reportażu Polskiego Radia.

Celem Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "MELCHIORY" 2025 jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej i sztuki audiodokumentalnej. Konkurs skierowany jest do pracowników i współpracowników Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiowych oraz autorów i producentów audycji radiowych, zawodowo zajmujących się taką działalnością, a publikujących również poza antenami publicznej radiofonii. Także do dziennikarzy telewizyjnych i prasowych i studentów wyższych uczelni. Prace można było zgłaszać do 20 lutego.

Kapituła konkursu w składzie: Karolina Wigura-Kuisz (przewodnicząca Jury), Magdalena Rigamonti, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Małgorzata Żerwe, Agata Kasprolewicz, Ilona Łepkowska, Andrzej Brzoska, Bartosz Panek, Paweł Reszka, Tomasz Sekielski zdecydowała o laureatach.
W Kategorii DOKUMENT HISTORYCZNY, BIOGRAFICZNY, ARTYSTYCZNY za wielowątkową opowieść o utracie domu i próbie jego odnalezienia, osadzoną w oryginalnej audioscenografii wyróżniono dokument "Węzełek" Magdy Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu.
W kategorii AUDIOSERIAL REPORTERSKI LUB DOKUMENTALNY nagrodzono Agnieszkę Szwajgier i Dorotę Salus z Radia 357 za audioserial "Kryptoscam". W uzasadnieniu zaznaczono, ze to nagroda za uchwycenie ponadczasowych mechanizmów oszustwa, uważność w pracy z emocjami i doskonały warsztat.
Laureatką w kategorii REPORTAŻ SPOŁECZNY, INTERWENCYJNY, ŚLEDCZY została Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin. Jej reportaż "Maski" doceniono za przemyślany minimalizm formy audialnej, która otwiera przed słuchaczami świat osób przebywających w komie.
Piotr Król z Radia Lublin otrzymał nagrodą za najlepszą REALIZACJĘ AKUSTYCZNĄ. Doceniono go za świadomy minimalizm realizacji i wrażliwość na semantykę dźwięku w dokumencie "Jeszcze jedna zima" i w reportażu "Maski". Mistrzowska realizacja akustyczna buduje w nich granicę życia i śmierci w obliczu wojny oraz przenosi nas w świat dzieci przebywających w komie.
Za najlepszy REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY jury uznało reportaż "Nasze dzieci, nasza sprawa". Jego autora, Przemysława Wilczyńskiego z Tygodnika Powszechnego, nagrodzono za konsekwentne i rzetelne ukazanie bulwersującej niemocy instytucjonalnej wobec najsłabszych
Najlepszym PODCASTEM okazał się podcast "Bunt. Decydujący bój o ziemię" Adriana Bąka z radia 357. Jury doceniło wnikliwą i atrakcyjną formalnie opowieść o jednym z najważniejszych zjawisk współczesnego świata.
Ewa Galica z TVN i jej reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" odebrała statuetkę za najlepszy REPORTAŻ VIDEO i jak uzasadniło jury za dziennikarskie śledztwo, które obnaża smutną prawdę o wielkiej polityce prowadzonej w cieniu wojny i ludzkiego cierpienia.
TWÓRCĄ ROKU został Artur Giordano, realizator dźwięku, kompozytor. Wyróżniono go za wyobraźnię artystyczną, dźwiękową i przestrzenną, która inspiruje, uwrażliwia i udoskonala środowisko twórców audio.
NAGRODĘ SPECJALNĄ odebrała Anna Dudzińska z Programu 3 Polskiego Radia, wcześniej Radia 357, autorka audioserialu "Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii" (Fundacja Pismo) i dokumentu "Siedem taktów od sławy" . Nagroda specjalna przyznawana jest autorowi pracy wyróżniającej się spośród tych, które nie otrzymały nagród w żadnej z pozostałych kategorii. Annę Dudzińską wyróżniono za mistrzostwo w sztuce opowiadania i świadome użycie dźwiękowych środków artystycznego wyrazu.
Laureaci każdej z kategorii otrzymali nagrodę pieniężną oraz prestiżową statuetkę "Melchiora”. Łączna pula nagród wynosi ponad 100 000 zł.

REPORTAŻ (SPOŁECZNY, INTERWENCYJNY, ŚLEDCZY) – nagroda za reportaż dźwiękowy, który wychodząc od aktualnego wydarzenia przedstawia zjawiska albo procesy zachodzące w świecie, wyprodukowany lub wyemitowany między 1 września 2023 roku a 31 grudnia 2024 roku.
DOKUMENT (HISTORYCZNY, BIOGRAFICZNY, ARTYSTYCZNY) – nagroda za reportaż radiowy lub audycję dokumentalną o wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze, wyprodukowaną lub wyemitowaną między 1 września 2023 roku a 31 grudnia 2024 roku.
AUDIOSERIAL REPORTERSKI lub DOKUMENTALNY – nagroda za audioserial dźwiękowy cechujący się oryginalną formą, wagą podejmowanego tematu oraz indywidualnym, autorskim stylem, wyprodukowany lub wyemitowany między 1 września 2023 roku a 31 grudnia 2024 roku.
REALIZCJA AKUSTYCZNA – nagroda dla osoby nadającej ostateczne brzmienie dzieła zgłoszonego do konkursu, wyprodukowanego lub wyemitowanego między 1 września 2023 roku a 31 grudnia 2024 roku.
REPOTRAŻ WIDEO – nagroda za reportaż poświęcony aktualnym wydarzeniom lub tematom, wyprodukowany lub wyemitowany między 1 września 2023 roku a 31 grudnia 2024 roku.
REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY – nagroda za reportaż poświęcony aktualnym wydarzeniom lub tematom, wyprodukowany lub opublikowany między 1 września 2023 roku a 31 grudnia 2024 roku.
PODCAST AUTORSKI – nagroda za oryginalny podcast wykorzystujący elementy reporterskie lub cechujący się wyraźnym rysem storytellingowym, opublikowany między 1 września 2023 roku a 31 grudnia 2024 roku.
TWÓRCA ROKU – nagroda dla autora, którego dokonania i postawa w okresie objętym konkursem mogą być inspiracją i wzorem dla środowiska reporterów i dokumentalistów.
Kandydatury do nagrody w kategorii REPORTAŻ i DOKUMENT mogli zgłosić samodzielnie autorzy reportaży lub audycji dokumentalnych.
Kandydatury do nagrody w kategorii REALIZACJI AKUSTYCZNEJ zgłaszane są przez członków Jury spośród realizatorów dźwięku prac zgłoszonych do konkursu.
Kandydatury do nagrody w kategorii TWÓRCA ROKU zgłaszane są przez członków Jury samodzielnie, przy czym każdy z jurorów ma prawo do wysunięcia maksymalnie dwóch kandydatur, które następnie zostaną poddane ocenie. Wyboru dokona kolegialnie Jury.
W każdej kategorii mogły też być zgłaszane prace zespołowe. W kategorii DOKUMENT i REPORTAŻ mógł być zgłoszony reprezentatywny odcinek serialu lub dłuższego cyklu/serii. Takiemu zgłoszeniu musiał towarzyszyć opis całości cyklu/serii.
KARTY ZGŁOSZENIOWE I REGULAMIN:
MELCHIORY 2025 Karta zgłoszeniowa REPORTAŻ
MELCHIORY 2025 Karta zgłoszeniowa DOKUMENT
MELCHIORY 2025 Karta zgłoszeniowa AUDIOSERIAL
MELCHIORY 2025 Karta zgłoszeniowa REPORTAŻ VIDEO
MELCHIORY 2025 Karta zgłoszeniowa REPORTAŻ PRASOWY I INTERNETOWY
MELCHIORY 2025 Karta zgłoszeniowa PODCAST AUTORSKI
***
SRPR