Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i "Siłaczka", "Kopalnia od środka" oraz "Dotknąć, czego nie dotknął nikt"

Studio Reportażu i Dokumentu

W audycji "Noc z reportażem" trzy reportaże w różnej tematyce. "Siłaczka" Anny Piekarczyk opowiada o wsparciu dla seniorów. Janusz Deblessem w reportażu "Kopalnia od środa" zabiera słuchaczy do zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido. "Dotknąć, czego nie dotknął nikt" Cezarego Galka opowiada o pasjonatach eksploracji jaskiń z żagańskiego Speleoklubu Bobry i ich przygotowaniach do najnowszej wyprawy. 

Speleoklub Bobry z Żagania zajmuje się się przed wszystkim odkrywaniem i eksploracją jaskiń oraz prowadzeniem w nich badańfot. Daniel Oleksy

"Kopalnia od środka"- reportaż Janusza Deblessema

"Siłaczka" - reportaż Anny Piekarczyk z Radia Kraków

Józefa Sagan trafiła pod skrzydła programu dla samotnych seniorów "Obecność" przypadkowo. Ktoś zauważył, że niewidoma 80-latka nie wychodzi z domu, mieszka w bloku na 10 piętrze, nie ma opieki. Telefonicznie zgłosił Ją do Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. Ten telefon zmienił Jej życie.
Projekt "Obecność" to wolontariat polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych. Ale to także telefoniczne linie wsparcia dla seniorów. Dzwonią osoby, którym doskwiera samotność i brak towarzystwa. Pragną, by ktoś ich wysłuchał i poświęcił im chwilę uwagi. Rozmawiają z nimi psychologowie i psychoterapeuci.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU "SIŁACZKA" ANNY PIEKARCZYK Z RADIA KRAKÓW 


"Kopalnia od środka"- reportaż Janusza Deblessema

Reportaż to wycieczka z przewodnikiem po zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido. W 2011 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczynała grać właśnie w tej kopalni. Przewodnik prowadzi wycieczkę na dwóch poziomach – 170 i 320 metrów pod ziemią. Na niższym poziomie można zobaczyć do dziś pracujące maszyny górnicze. Są operatorzy, jest huk! Atrakcją samą w sobie są przejazdy windą. No i kaski z górniczą lampką.


"Dotknąć, czego nie dotknął nikt" - reportaż Cezarego Galka z Radia Zachód

Z Polski do Nowej Zelandii lecą pasjonaci eksploracji jaskiń z żagańskiego Speleoklubu Bobry. Dziewięciu śmiałków poprowadzi prezes klubu Daniel Oleksy. Po raz pierwszy polscy speleolodzy rozpoczynają eksplorację bogatej w podziemne formacje jaskiniowe Południowej Wyspy w rejonie miasta Nelson. Mają zamiar dotrzeć do miejsc, których jeszcze nikt przed nimi nie oglądał. Nagrania do reportażu powstały podczas jednego z ostatnich przed wykotem klubowych spotkań. Poznajemy uczestników wyprawy, ich pasję, motywację i plany.
Speleoklub Bobry działa w Żaganiu od 1966 roku. Członkowie klubu zajmują się przed wszystkim odkrywaniem o eksploracją jaskiń oraz prowadzeniem w nich badań. Prowadzą też kursy taternictwa jaskiniowego i organizują Złoty Karabinek czyli Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. Bobry to miłośnicy gór - grotołazi, alpiniści, ale też po prostu turyści pragnący kontaktu z naturą i odkrywania jej piękna.
Członkowie klubu brali udział w ponad 60 wyprawach górskich i jaskiniowych, między innymi w Meksyku, Wietnamie, Chinach, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgistanie, Tybecie, Nepalu, Turcji, Peru, Ekwadorze, Maroku, Tanzanii i Papui. W 1981 roku odkryli jaskinię Hades o głębokości 455 metrów, która przez 13 lat była uznawana za najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Swoją bazę mają w Górach Kaczawskich w Wojcieszowie. Odkryli tam kilkanaście jaskiń, w tym Jaskinię Imieninową- drugą pod względem głębokości w Sudetach.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU "DOTKNĄĆ, CZEGO NIE DOTKNĄŁ NIKT" CEZARGO GALKA Z RADIA ZACHÓD


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (4 lutego 2025) o godz. 1.10 na antenie Programu 1.



***

SRPR