Strona główna > Artykuł

Audycja "Klub Trójki: Audiodokument" i reportaż Józefa Wyciska "Polacy, Niemcy Rosjanie i My"

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż dziennikarza Radia Katowice opisuje los 90 tysięcy Ślązaków zesłanych po wojnie do pracy w kopalniach na Syberii i w Doniecku. Działo się to w myśl postanowień traktatu w Jałcie. Opowieść o tragedii Górnoślązaków snuje dwoje bohaterów – Agnieszka Kazior i Franciszek Pawlas. To przejmujące wyznanie o bólu, strachu, cierpieniu, głodzie, pragnieniu, śmierci, samotności i niezrozumieniu własnej krzywdy.

zdjęcie ilustracyjnefot. Shutterstock

fragment reportażu Józefa Wyciska "Polacy, Niemcy Rosjanie i My

Reportaż powstał w połowie lat 90-tych, gdy o tragedii górnośląskiej się nie mówiło.
"Zależało mi na tym, aby ta historia została opowiedziana, aby zarejestrować tych kilka opowieści, póki jest taka możliwość" - opwoiada autor reprotażu, Józef Wycisk. I dodaje "Pod koniec lat 80-tych dotarłem do tygodnika branżowego, który był wydawany przez związki zawodowe i tam ku mojemu zaskoczeniu były drukowane listy osób wywiezionych na wschód, do których dotarła redakcja. To właśnie na niej znalazłem nazwiska moich dziadków. To były tysiące nazwisk, ludzi wywiezionych do pracy, głównie w kopalniach. Mając w ręku ten papier człowiek zaczął sobie zdawać sprawę o jakiej masie ludzi mówimy. Robiąc ten reportaż chciałem oddać, to jak wielu dotknęła ta tragedia. Chciałem, aby przez cały reportaż te nazwiska się pojawiały, to oczywiście tylko ich część, ale właśnie tak chciałem zasugerować ogrom tej tragedii".

Tłem dla obu opowieści jest stukot kół pociągu. Uporczywy, stały i powtarzający. Pociągu jadącego na wschód. Między obrotami kół lektor wymienia nazwiska wywiezionych na wschód.


Na audycję "Klub Trójki: Audiodokument" i reportaż Józefa Wyciska "Polacy, Niemcy Rosjanie i My" zapraszamy w poniedziałek (10 lutego 2025) o godz. 20.05 na antenę Programu 3.



***

SRPR