Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" o "Uwierzyć w siebie" oraz "Bez prawa powrotu"

Studio Reportażu i Dokumentu

W audycji "Noc z reportażem" historia nastolatka, który "uwierzył w siebie". Z zakompleksionego chłopaka z nadwagą stał się mistrzem Polski w trójbolu siłowym. Ta historia w reportażu Moniki Bartkowicz-Krzysztof z Radia Zachód. Reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk z Radia Białystok "Bez prawa powrotu" to opowieść o pacyfikacjach szlacheckich zaścianków w czasie powstania styczniowego.

bohaterowie reportażu Moniki Bartkowicz-Krzysztof "Uwierzyć w siebie" oraz Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk "Bez prawa powrotu"fot. Jakub Zielonka/arch. prywatne/Agnieszka Czarkowska

"Uwierzyć w siebie" - reportaż Moniki Bartkowicz-Krzysztof z Radia Zachód

Jakub Zielonka z Sulechowa ma 17 lat i od ponad dwóch wyczynowo uprawia trójbój siłowy. Zaczął treningi w 2022 roku wierząc, że praca nad sobą zmieni całe jego życie. Był zakompleksionym nastolatkiem z nadwagą i nie był z tego zadowolony. Wspierany przez rodzinę z każdym kolejnym treningiem stawał się silniejszy i bardziej sprawny. Kompleksy zniknęły i wkrótce zrodziło się w nim marzenie by spróbować swoich sił w zawodach i stać się najsilniejszym nastolatkiem w Polsce. Tak się też stało.
Jego zamiłowanie do ćwiczeń i zdrowego stylu życia udziela się wszystkim wokół. Chętnie uczy młodszych od siebie. Udziela korepetycji z języka angielskiego, prowadzi darmowe zajęcia dla dzieci, jest trenerem personalnym, układa diety i medytuje. Wzorowo też się uczy, może poszczycić się czerwonym paskiem. I znajduje też czas dla swojej dziewczyny Julii, która wspiera go równie dzielnie jak najbliższa rodzina - mama, tata i brat Filip.

bohater reportażu Uwierzyć w siebie" - Jakub Zielonką z rodzicami i bratem bohater reportażu Uwierzyć w siebie" - Jakub Zielonką z rodzicami i bratem /fot. archiwum prywatne

Jego największe osiągnięcia to trzy tytuły Mistrza Polski, dwa złote medale zdobyte na Pucharze Polski oraz 7. miejsce wśród zawodników z całej Europy w kategorii wiekowej do lat 18.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU "UWIERZYĆ W SIEBIE" MONIKI BARTKOWICZ-KRZYSZTOF Z RADIA ZACHÓD  


"Bez prawa powrotu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk z Radia Białystok

Reportaż opowiada o pacyfikacjach szlacheckich zaścianków w czasie powstania styczniowego. Ta historia z lata 1863-64 jest mało znana i pamięć o nich zachowują głównie mieszkańcy spacyfikowanych wsi.

Rosjanie pędzili na Syberię bez prawa powrotu wszystkich mieszkańców pacyfikowanych miejscowości - nie oszczędzali kobiet, starców ani dzieci. Władze carskie chciały się pozbyć z zachodnich rubieży Imperium Rosyjskiego nielojalnego elementu i ułatwić rusyfikację tych terenów przez zasiedlanie wsi rosyjskimi chłopami.

Rozmówcami w audycji są mieszkańcy wsi Jaworówka w gminie Dobrzyniewo Duże, która została całkowicie spalona, a wszyscy mieszkańcy zostali wywiezieni. Nikt z nich nie powrócił z zesłania. Jednak pamięć o zbrodni przetrwała, we wsi stoi upamiętniający ją pomnik. Potomkowie zesłanych mieszkańców mieszkają natomiast we wsi Łukawica w gminie Poświętne, dla których historia pacyfikacji jest ich historią rodzinną.

Gertruda Łupińska z Jaworówka, jedna z bohaterek reportażu  "Bez prawa powrotu" Gertruda Łupińska z Jaworówka, jedna z bohaterek reportażu "Bez prawa powrotu" /fot. Agnieszka Czarkowska

Reportaż pokazuje tragizm i skalę tych wydarzeń. Jak pacyfikacje zachowały się w zbiorowej pamięci potomków i następców wysiedlonych i zesłanych w głąb Rosji rodzin? Jaki jest stan historycznych badań tego tematu? Dlaczego tak mało wiemy o tych pacyfikacjach?

POSŁUCHAJ RERPOTAŻU "BEZ PRAWA POWROTU" AGNIESZKI CZARKOWSKIEJ I ALICJI PIETRUCZUK Z RADIA BIAŁYSTOK 


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (11 lutego 2025) o godz. 1.10 na antenie Programu 1.



***
SRPR