Strona główna > Artykuł

Osiem kategorii i dziesięciu laureatów. Nagrody reporterskie Polskiego Radia "Melchiory" 2025 przyznane

Studio Reportażu i Dokumentu

Magda Skawińska, Agnieszka Szwajgier i Dorota Galus, Katarzyna Michalak, Adrian Bąk, Przemysław Wilczyński, Ewa Galica, Artur Giordano, Piotr Król i Anna Dudzińska - to najlepsi tegoroczni reportażyści. W XIX Konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 nagrody przyznano w ośmiu kategoriach - reportaż, dokument, audioserial, realizacja akustyczna, reportaż video, reportaż prasowy/internetowy, podcast autorski i twórca roku.

XIX Konkurs o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 fot. Cezary Piwowarski

Do tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" zgłoszono 175 prac. Jury wybrało 4 nominowanych w każdej kategorii. Dziś poznaliśmy zwycięzców.

"Zgłoszone do konkursu prace pokazują, jak szerokie mamy zainteresowania jako dokumentaliści i dziennikarze pracujący w Polsce i z Polski" - mówił dyrektor Studia Reportażu Polskiego Radia Bartosz Panek. "O tej nagrodzie marzy każdy reportażysta" - podkreślał Redaktor Naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.

W Kategorii Dokument Historyczny, Biograficzny, Artystyczny za wielowątkową opowieść o utracie domu i próbie jego odnalezienia, osadzoną w oryginalnej audioscenografii wyróżniono dokument "Węzełek" Magdy Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu.

Magda Skawińska laureatką "Melchiorów" w kategorii Dokument Historyczny, Biograficzny, Artystyczny Magda Skawińska laureatką "Melchiorów" w kategorii Dokument Historyczny, Biograficzny, Artystyczny /fot. Cezary Piwowarski

W kategorii Audioserial Reporterski lub Dokumentalny nagrodzono Agnieszkę Szwajgier i Dorotę Salus z Radia 357 za audioserial " Kryptoscam". W uzasadnieniu zaznaczono, że to nagroda za uchwycenie ponadczasowych mechanizmów oszustwa, uważność w pracy z emocjami i doskonały warsztat.

Laureatką w kategorii Reportaż Społeczny, Interwencyjny, Śledczy została Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin. Jej reportaż "Maski" doceniono za przemyślany minimalizm formy audialnej, która otwiera przed słuchaczami świat osób przebywających w komie.

Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin, autorka wyróżnionego reportażu "Maski"


Piotr Król z Radia Lublin otrzymał nagrodę za najlepszą Realizację Akustyczną. Doceniono go za świadomy minimalizm realizacji i wrażliwość na semantykę dźwięku w dokumencie "Jeszcze jedna zima" i w reportażu "Maski". Mistrzowska realizacja akustyczna buduje w nich granicę życia i śmierci w obliczu wojny oraz przenosi nas w świat dzieci przebywających w komie.

Za najlepszy Reportaż Prasowy/Internetowy jury uznało reportaż "Nasze dzieci, nasza sprawa". Jego autora, Przemysława Wilczyńskiego z Tygodnika Powszechnego, nagrodzono za konsekwentne i rzetelne ukazanie bulwersującej niemocy instytucjonalnej wobec najsłabszych.

Najlepszym podcastem okazał się podcast "Bunt. Decydujący bój o ziemię" Adriana Bąka z radia 357. Jury doceniło wnikliwą i atrakcyjną formalnie opowieść o jednym z najważniejszych zjawisk współczesnego świata.

Ewa Galica z TVN i jej reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" odebrała statuetkę za najlepszy Reportaż Video i jak uzasadniło jury za dziennikarskie śledztwo, które obnaża smutną prawdę o wielkiej polityce prowadzonej w cieniu wojny i ludzkiego cierpienia.

Twórcą Roku został Artur Giordano, realizator dźwięku, kompozytor, mentor i niezależny twórca. Wyróżniono go za wyobraźnię artystyczną, dźwiękową i przestrzenną, która inspiruje, uwrażliwia i udoskonala środowisko twórców audio.

Nagrodę Specjalną odebrała Anna Dudzińska z Programu 3 Polskiego Radia, wcześniej Radia 357, autorka audioserialu "Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii" (Fundacja Pismo) i dokumentu "Siedem taktów od sławy" . Nagroda specjalna przyznawana jest autorowi pracy wyróżniającej się spośród tych, które nie otrzymały nagród w żadnej z pozostałych kategorii. Annę Dudzińską wyróżniono za mistrzostwo w sztuce opowiadania i świadome użycie dźwiękowych środków artystycznego wyraz.

Statuetka Melchiora Statuetka Melchiora /fot. Cezary Piwowarski

Laureaci otrzymali statuetki "Melchiora " i nagrody pieniężne. Łączna pula nagród wynosi ponad 100 000 zł. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 27 marca 2025 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Jury konkursu to wybitni polscy dziennikarze i reportażyści - Karolina Wigura-Kuisz (przewodnicząca Jury), Magdalena Rigamonti, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Małgorzata Żerwe, Agata Kasprolewicz, Ilona Łepkowska, Andrzej Brzoska, Paweł Reszka, Tomasz Sekielski i Bartosz Panek.

Jury Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 Jury Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 /fot. mat pras

Kandydatury do nagrody w kategorii Reportaż i Dokument mogli zgłosić samodzielnie autorzy reportaży lub audycji dokumentalnych. Kandydatury do nagrody w kategorii realizacji Akustycznej zgłaszane są przez członków Jury spośród realizatorów dźwięku prac zgłoszonych do konkursu. Kandydatury do nagrody w kategorii Twórca Roku zgłaszane są przez członków Jury samodzielnie, przy czym każdy z jurorów ma prawo do wysunięcia maksymalnie dwóch kandydatur, które następnie zostaną poddane ocenie. Wyboru dokona kolegialnie Jury. W każdej kategorii mogły też być zgłaszane prace zespołowe. W kategorii Dokument i reportaż mógł być zgłoszony reprezentatywny odcinek serialu lub dłuższego cyklu/serii. Takiemu zgłoszeniu musiał towarzyszyć opis całości cyklu/serii.

gala XIX Konkurs o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 gala XIX Konkurs o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 /fot. Cezary Piwowarski

"Melchiory" odwołują się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów. Celem Konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Konkurs skierowany jest do pracowników i współpracowników Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiowych oraz autorów i producentów audycji radiowych, zawodowo zajmujących się taką działalnością, a publikujących również poza antenami publicznej radiofonii. A organizatorem konkursu jest Studio Reportażu Polskiego Radia.


***

SRPR