Data publikacji:
2025-03-28
Strona główna > Artykuł
Audycja "Noc z reportażem" i reportaże wyróżnione w tegorocznych "Melchiorach"
Studio Reportażu i Dokumentu
W audycji "Noc z reportażem" reportaż "Węzełek" Magdy Skawińskiej wyróżniony w Konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025 w kategorii Dokument Audio. "Maski” Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin nagrodzony za najlepszy Reportaż Audio oraz "Duchowe wnuczki" Anny Piekarczyk z Radia Kraków nominowany do nagrody za najlepszy Dokument Audio.
statuetka Melchiorafot. Cezary Piwowarski
"Węzełek" - reportaż Magdy Skawińskiej
Węzełek jest symbolicznym znakiem tułaczki, wymuszonej wędrówki, przenoszenia resztek dobytku w niewielkim zawiniątku. Klucz to symbol domu, bezpieczeństwa, własności. Ta opowieść rozpoczyna się od rozebrania Fontanny Pamięci, którą mieszkańcy Wrocławia nazywali potocznie "węzełkiem". Autorem instalacji jest profesor Maciej Szańkowski, rzeźbiarz, który ma na koncie wiele abstrakcyjnych miejskich pomników. Nie tylko w Europie. Gdy został poproszony o stworzenie rzeźby w stolicy Dolnego Śląska, postanowił, że powstanie we Wrocławiu, w którym po II wojnie światowej nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności. Wymyślił instalację - fontannę, w której zatopione były klucze, a na jej brzegu ustawiony był węzełek odlany z brązu. Był też napis Panta rhei - wszystko płynie. Fontanna - pomnik była symbolem przesiedleń. Zdarzało się, że Niemcy, dawni mieszkańcy Breslau, czyli przedwojennego Wrocławia, kładli kwiaty na jej brzegu. W 2022 roku, czyli w roku kiedy Rosja napadła na Ukrainę, fontanna została rozebrana. Prawdopodobnie będzie ustawiona w innej lokalizacji. Mamy rok 2024, czyli 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na świecie ciągle dochodzi do zbrojnych konfliktów. Najbliższy jest za naszą wschodnią granicą. Ciągle skądś uciekają ludzie lub są wypędzani. Ciągle niosą ze sobą symboliczne "węzełki".
"Maski" - reportaż Katarzyny Michalak z Radia Lublin
Kim jest klaun? Pociesznym wesołkiem, rozbawiaczem, uroczym niezdarą? Do takiego wizerunku klauna jesteśmy przyzwyczajeni. Reportaż prezentuje zupełnie inne oblicze klaunady! Bo klaunem może być także… lekarzem, terapeutą czy poetą. Z taką właśnie osobą powędrujemy do absolutnie wyjątkowego miejsca. Znajdują się tam dzieci przebywające w śpiączce. A klaun, za pomocą swoich działań, próbuje dotrzeć do tych zakamarków ich mózgów, gdzie drzemie niepokonana wola życia. Przewodniczką po klinice "Budzik" jest Claudia Wawrzyńczyk, której asystowała Dominika Sell-Kukułka. Obie panie są klaunami medycznymi działającymi w Fundacji Czerwone Noski. O roli klaunów opowiada też dyrektor kliniki – doktor Maciej Pirog.
"Duchowe wnuczki" - reportaż Anny Piekarczyk z Radia Kraków
To historia kuratorek, które po blisko pół wieku trafiły na zbiory legendarnego atelier fotograficznego Adama Karasia, przechowywane w magazynach Muzeum Fotografii w Krakowie. Przeczuwały, że ekscentryczny fotograf i wynalazca przetrwa próbę czasu i trafi na instastories pokolenia Z. Miały intuicję. Reportaż prowadzi nas przez ich osobiste zmagania z archiwaliami. Lata przygotowań wystawy przypominają układanie puzzli z losowo odnajdywanych rekwizytów, dokumentów i zdjęć o ogromnym znaczeniu historycznym. Wydaje się, że od początku miały plan i podążały wzdłuż kolejno rozpisanych punktów. Nic bardziej mylnego. Lunapark Karasia, który do końca września można odwiedzać w siedzibie Muzeum Fotografii przy ulicy Rakowickiej w Krakowie, powstawał w wielu nietuzinkowych umysłach, zaangażowanych w przygotowanie wystawy. Wśród kilkudziesięciu osób, które zostawiły swój ślad w przywracaniu Adama Karasia współczesnemu odbiorcy byli m.in. Zbyszek Prokop - projektant wystawy, Tomasz Sadko i Uta Hanusek z pracowni konserwacji. Kuratorki miały nosa, że jeśli ktoś "robił social media" w latach 70. to pewnie dziś poczuje się nomen omen jak ryba w wodzie.
Na audycję "Noc z reportażem" zapraszamy we wtorek (1 kwietnia 2025) o godzinie 0.05 na antenę Programu 1.
***
SRPR