Data publikacji:
2025-04-08
Strona główna > Artykuł
"Przerwane milczenie" - reportaż Joanny Bogusławskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
To historia Henryka Troszczyńskiego, który jako młody chłopak został wywieziony na roboty do Katynia. Tam gdzie odkrył groby polskich oficerów. Po wojnie opowiedział swoją historię. Brał także udział w Powstaniu Warszawskim.
Henryk Troszczyńskifot. archiwum prywatne
Henryk Troszczyński urodził się 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Jesienią 1942 roku, jako młody chłopak z warszawskiej Woli, został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później Katynia. Polscy robotnicy przymusowi trafiali do katyńskiego lasu, gdzie budowali baraki, dla żołnierzy wracających z frontu wschodniego.
Od okolicznych mieszkańców dowiedzieli się, że w lesie są zakopane zwłoki polskich oficerów. Odszukali te miejsca. Znaleźli płaszcze, guziki z orzełkiem. Henryk z kolegami opowiedzieli o tych miejscach niemieckim żołnierzom. Chcieli, żeby o zbrodni dowiedział się świat. Po wojnie, kiedy wrócił do Polski, opowiedział o tym tylko żonie. Dopiero w 1991 roku, gdy premier Tadeusz Mazowiecki zawarł porozumienie z kanclerzem Helmutem Kohlem w sprawie odszkodowań dla polskich robotników przymusowych, pan Henryk poszedł do fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i opowiedział tę historię.
W czasie wojny Henryk Troszczyński służył także w Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jej zakończeniu został członkiem Związku Powstańców Warszawskich. Mieszkał w Domu Kombatanta w Warszawie.
Zmarł w grudniu 2019 roku.
Reportaż powstał w 2018 roku. Otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Na antenie Programu 3 emitowany był w czwartek (10 kwietnia 2025) o godz. 18.40.
***
SRPR