Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i "Duch Alexiosa", "Lachowskie palmy", "Nadzieja dla zaawansowancyh" oraz "Mieszkałam we wsi Dziesiąta"

Studio Reportażu i Dokumentu

W audycji "Noc z reportażem" tajemnicza historia powstania gdańskiej 100czni, konkurs na wielkanocne palmy, wspomnienia o Jacku Kaczmarskim a także opowieść o losach rodziny mieszkającej w nieistniejącej już dzisiaj, a włączonej w granice Lublina, wsi Dziesiąta.

Alicja Jabłonowska, bohaterka reportażu "Duch Alexiosa"fot. Antoni Rokicki

"Duch Alexiosa" - reportaż Antoniego Rokickiego

To jedno z najmodniejszych miejsc na mapie Gdańska. Wiosną i latem spędzają tutaj czas mieszkańcy Trójmiasta i turyści. Odpoczywają, spotykają się ze znajomymi, a wieczorami tańczą do muzyki klubowej. A to wszystko dzieje się w postindustrialnej przestrzeni, na terenach postoczniowych, z zielonymi żurawiami w tle. 100cznię 9 lat temu założyła Alicja Jabłonowska z mężem Kubą Łukaszewskim. To połączenie klubu z częścią gastronomiczną i galerią sztuki. Jak mówią pracownicy to "miasto w mieście". W sezonie letnim pracuje tam ponad 160 osób. Wiele z nich pochodzi z różnych stron świata. Wielokulturowość i otwartość tego miejsca nie są przypadkowe. Ala Jabłonowska, bohaterka reportażu, na pytanie, skąd pochodzi, opowiada o przejmującej historii swojego dziadka Alexiosa. W 1949 roku przypłynął on do Polski statkiem "Kościuszko". Był dzieckiem, które w skutek wojny domowej musiało uciec ze swojej ojczyzny. Alexios był jedną z najważniejszych osób w życiu Alicji. I choć rzadko opowiadał o sobie i o traumatycznym dzieciństwie, to przekazał wnuczce ważne przesłanie - by zawsze pomagać tym, którzy proszą nas o pomoc. Alicja w pełni to realizuje. Razem z rodziną i przyjaciółmi od kilku lat zaangażowana jest w pomoc imigrantom, którzy przyjeżdżają do naszego kraju, by rozpocząć nowe życie. W 100czni pracują między innymi - Arsalan, Abdu i Sulim. Jak trafili do Gdańska? Jak odnaleźli się w tym miejscu?


"Duch Alexiosa" - reportaż Antoniego Rokickiego

 

"Lachowskie palmy" - reportaż Moniki Chrobak

Co roku Grób Pański w małopolskim Paszynie jest ozdabiany kilkumetrowymi palmami wielkanocnymi. To tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie. W ich przygotowanie angażują się całe rodziny. W tym roku te najwyższe mają ponad 5 metrów. Są zdobione głównie naturalnymi materiałami, na przykład gałązkami drzew, baziami wierzbowymi czy bukszpanem.


"Lachowskie palmy" - reportaż Moniki Chrobak

 

"Nadzieja dla zaawansowanych" - reportaż Teresy Drozdy

Bohaterem opowieści jest Jacek Kaczmarski i wspomnienia o nim Jacka Kleyffa, Stefana Brzozowskiego, Piotra Bałtroczyka, Andrzeja Garczarka, Zbigniewa Łapińskiego, Grzegorza Tomczaka, organizatorów i uczestników Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" w Kołobrzegu. W reportażu wykorzystane są także fragmenty archiwalnych nagrań z Jackiem Kaczmarskim.


"Nadzieja dla zaawansowanych" - reportaż Teresy Drozdy

 

"Mieszkałam we wsi Dziesiąta" - reportaż Mariusza Kamińskiego

Opowieść o losach rodziny mieszkającej na przestrzeni 100 lat w nieistniejącej już dzisiaj, a włączonej w granice Lublina, wsi Dziesiąta. Bohaterką jest Bogumiła Pudo z domu Bogusz, która dzięki opowieściom ukochanej babci poznawała losy rodziny od niemalże od początku XX wieku. Później już, kiedy była dzieckiem, w jej pamięci utrwaliły się sceny z czasów wojny i okupacji związane z obozem na Majdanku, w pobliżu którego mieszkała, czy początków Polski Ludowej i traktowania przez nowe władze bogatych gospodarzy tzw. kułaków.

Reportaż "Mieszkam we wsi Dziesiąta" Mariusza Kamińskiego dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Radia Lublin


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (15 kwietnia 2025) o godz. 00.05 na antenie Programu 1.


***

SRPR