Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i "Ocalona", "Arcybracia" oraz "Śladami Czachowskiego"

Studio Reportażu i Dokumentu

"Ocalona" to wzruszająca opowieść o Krystynie Brudnickiej, o wojennej traumie, stracie, walce o przetrwanie, ale także o nadziei. "Arcybracia" przybliżają tajemniczych członków Arcybractwa Męki Pańskiej, na co dzień dbają o anemonowość, zobaczyć ich można jedynie w Wielkim Poście. "Śladami Czachowskiego" to reportaż opowiadający o jednym z najwybitniejszych wodzów powstania styczniowego.

Rodzina Krystyny Budnickiej (Heny Kuczer) w czasie powstania w warszawskim getcie ukrywała się w bunkrze na warszawskim Muranowie fot. Jakub Paź

"Ocalona" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Krystyna Budnicka urodziła się w 1932 roku w religijnej rodzinie żydowskiej. Była najmłodszym, ósmym dzieckiem w rodzinie Józefa Lejzora i Cyrli Kuczerów. Zanim wybuchła wojna, uczęszczała do szkoły podstawowej, której budynek znajdował się przy ul. Barokowej 7 w Warszawie. W 1940 roku rodzina Kuczerów znalazła się w okilicy warszawskiego getta, a w 1942 roku, w wyniku likwidacji getta, przeniosła się na ulicę Miłą.
W trakcie powstania w getcie warszawskim, Krystyna i jej rodzina ukrywali się w bunkrze. Bunkier, będący jednym z nielicznych miejsc, gdzie można było znaleźć schronienie, oferował podstawowe warunki do przeżycia – wodę, elektryczność i radio. W 1943 roku, po wykryciu bunkra przez polskich przeszukujących, Krystyna ewakuowała się kanałami na stronę aryjską, gdzie znalazła pomoc w organizacji "Żegota". Niestety, los nie oszczędził jej. Najpierw zginął jej brat Jehuda, potem brat Rafał, a na koniec, w 1944 roku, musiała zmieniać miejsce ukrycia, by nie trafić w ręce Niemców.
Po upadku powstania warszawskiego Krystyna trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie. Choć wojna była dla niej pasmem cierpień, udało jej się przeżyć. Po wojnie powróciła do Warszawy, podjęła naukę, a później pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni dzieci chorych na gruźlicę kostno-stawową w sanatorium w Otwocku.
Przez wiele lat była w Stowarzyszeniu Dzieci Holokaustu, gdzie podzieliła się swoją historią. To właśnie jej relacje są cennym świadectwem czasów, których nie mozna zapomnieć. Jaki był sens ocalenia? "Ocalałam, żeby dawać świadectwo".

Reportaż Joanny Bogusławskiej "Ocalona" dostępny jest na stronie podcastowej polskieradio.pl/reprotaze


"Arcybracia" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z Radia Lublin

Arcybractwo Męki Pańskiej działa nieprzerwanie od ponad 400 lat, ale jego członkowie nie chwalą się tym, lecz dbają o swoją anonimowość. Zobaczyć ich można jedynie w Wielkim Poście, kiedy odziani w czarne stroje i kaptury kompletnie zasłaniające twarz, modlą się leżąc krzyżem na kościelnej posadzce.
Kiedyś do bractwa należeli królowie i książęta, kim teraz są obecni bracia? Jakie jest miejsce pokuty i kontemplacji we współczesnym świecie?

Reportaż "Arcybracia" Agnieszki Czyżewskiej-Jacquement dostepny jest na stronie internetowej Polskiego Radia Lublin


"Śladami Czachowskiego" - reportaż Dariusza Kwiatkowskiego

22 kwietnia przypada 162 rocznica zwycięskiej bitwy oddziału Dionizego Czachowskiego z Rosjanami pod Stefankowem koło Szydłowca. To okazja do przypomnienia sylwetki pułkownika, który należy do najwybitniejszych wodzów powstania styczniowego. Odważny partyzant, wykonawca poleceń trudnych, uparty żołnierz, surowy przełożony, sam zresztą trochę niekarny, stosował względem wroga prawo odwetu, przez co ściągnął na siebie szczególniejszą jego nienawiść i miano okrutnika. Mimo przekroczenia 53. roku życia, odznaczał się odpornością organizmu na wszelkie trudy i niewygody.

Reportaż Dariusza Kwiatkowskiego "Śladami Czachowskiego" dostępny jest na stronie podcastowej polskieradio.pl/reprotaze 



Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (22 kwietnia 2025) o godz. 0.05 na antenie Programu 1.


***

SRPR