Data publikacji:
2025-05-05
Strona główna > Artykuł
Audycja "Noc z reportażem" i "Historia ze śmietnika", "Lnem splecione", "Cmentarz, którego nie ma" i "Baba z PGR-u"
Studio Reportażu i Dokumentu
W audycji "Noc z reportażem" o skarbach, które można znaleźć na osiedlowych śmietnikach. O odnajdowaniu sensu i niezwykłym połączeniu ludzi. O obietnicy renowacji zabytkowego cmentarza z Zielonej Górze a także historia kobiet z Bolegorzyna, które stworzyły Muzeum PGR i opowiadają jak wyglądała praca w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Bohater reportażu "Historia ze śmietnika" od lat przeszukuje kontenery ze śmieciami. I znajduje tam prawdziwe skarby fot. Magda Skawińska
"Historia ze śmietnika" - reportaż Magdy Skawińskiej
Błażej, bohater reportażu, od lat przeszukuje kontenery ze śmieciami. Znajduje tam prawdziwe skarby - stare książki, dawne fotografie, przedwojenne szkło, obrazy, biżuterię czy srebrne sztućce. Mieszka we Wrocławiu, mieście, z którego po II wojnie światowej wyjechali Niemcy, a przybyli Polacy. Wyjeżdżający nie mogli zabrać wszystkiego, wiele rzeczy zostało. Przejęli je ci, którzy przybyli. Ludzie, którzy przyjechali ze wschodu i centralnej Polski, przyjechali ze swoimi rzeczami ale były to tylko nieliczne, najcenniejsze pamiątki.
Jaką pustkę chce wypełnić Błażej szukając rzeczy należących do starych mieszkańców Wrocławia? O czym chce pamiętać i jakie wspomnienia te przedmioty wywołują?
"Lnem splecione" - reportaż Karoliny Bieniek z Radia Wrocław
Gdy inni tylko czekali by uciec w wielki świat oni bez zastanowienia zostawili go za sobą. Zamienili szpilki i krawaty na kalosze, zakasali rękawy, a wszystko dlatego, że zakochali się w widoku kwitnącego za oknem lnu, w miejscu, w którym zupełnie inaczej płynie czas. Gdy zostawili wygodne mieszkanie w centrum Poznania, by remontować sypiącą się stodołę na dolnośląskiej wsi wielu myślało, że zwariowali. Monika i Andrzej pochodzą z Poznania, ale dziś nie mają wątpliwości, że ich domem od zawsze była maleńka Chrośnica - wioska, której historia jest nićmi utkana.
W starej stodole, zainspirowani historią Chrośnicy stworzyli także Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego, gdzie organizowane są pokazy i warsztaty, a eksponaty nie stoją w gablotach. W październiku minęło 10 lat odkąd o zapomnianych sztukach tkania, przędzenia i naturalnego barwienia tkanin snują w Chrośnicy wielowątkowe opowieści.
"Cmentarz, którego nie ma" - reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś i Konrada Stanglewicz z Radia Zachód
Cmentarz żydowski przy ulicy Chmielnej w Zielonej Górze był jednym z piękniejszych cmentarzy na tym terenie i mimo, że ocalał w czasie Nocy Kryształowej, został zniszczony w 68 roku ubiegłego wieku. I od tamtego czasu ulegał ciągłej dewastacji. Powoli znikały marmurowe macewy, kolorowe mozaiki, a część terenu zaczęła być wykorzystywana na inne cele.
Przez lata stał się jednym z "niewidzialnych" miejsc, które są duszami miasta, śladami obecności jego dawnych mieszkańców. 7 listopada 2024 roku odsłonięto pamiątkową tablicę na terenie zdewastowanego cmentarza żydowskiego przy ulicy Chmielnej. Po raz pierwszy władza samorządowa zadeklarowała współpracę ze wspólnotami wyznaniowymi. Czy obietnica odrestaurowania nekropolii żydowskiej zniszczonej przez Polaków pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku zostanie dotrzymana?
"Baba z PGR-u" - reportaż Urszuli Żółtowskiej
Jednym żal tamtego czasu, ale część postanowiła stworzyć takiej miejsce, w którym ludzie mogliby dowiedzieć się o tamtych czasach. Miejsce, które też dałoby im szansę na jakieś zajęcie w oddalonej od miasta wsi. grupa kobiet z Bolegorzyna, po zakończeniu pracy w Państwowym Gospodarstwie Rolnym "Grabinek", postanowiła stworzyć Muzeum PGR. Opowiadają, jak wyglądało życie w PGR-ach. Muzeum stało się sławne nie tylko w okolicy, ale i w Polsce. Zaczęli je odwiedzać także studenci i doktoranci z uczelni z całego świata, aby napisać o życiu tych kobiet i ich Muzeum.
Reportaż powstał w 1012 roku
W audycji "Noc z reportażem" także rozmowa z Karoliną Ćwiek-Rogalską, autorką książki non-fiction "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
Na audycję "Noc z reportażem" zapraszamy we wtorek (6 maja 2025) o godz. 0.05 na antenę Programu 1.
***
SRPR