Data publikacji:
2025-05-08
Strona główna > Artykuł
"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". 3 odcinek audioserialu Martyny Wojtkowskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które po kilkuletniej tułaczce przez ZSRR, Persję i Indie trafiły do obozu nieopodal miejscowości Pahiatua w Nowej Zelandii. W sensie formalnym zostały pierwszymi uchodźcami w tym państwie. Ówczesny rząd w Wellingtonie pokrył koszty ich utrzymania. Miejsce szybko zostało nazwane małą Polską, a geograficzny koniec świata stał się dla polskich dzieci nowym początkiem.
W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Audioserial o polskich dzieciach w Nowej Zelandii fot. materiały prasowe
Obóz funkcjonował do 1949 roku. Po jego zamknięciu dzieci wysyłano do szkół z internatem. Większość z nich została w Nowej Zelandii na stałe, część wróciła do Polski lub wyjechała do innych krajów.
W odcinku 3 koniec świata znajduje się na warszawskiej Woli. Przenosimy się tu z Nowej Zelandii, żeby na drogę do Pahiatua spojrzeć oczami nastoletniej dziewczyny. Anka Bednarska spisywała swoje przeżycia od wybuchu wojny aż do grudnia 1946 roku. Swoją drogę przez ZSRR, Persję i Indie aż do Wellingtonu opisała w pięciu zeszytach. Martyna Wojtkowska trafia na te pamiętniki w mieszkaniu Iwony Załuskiej, córki Anny Bednarskiej. Ze wspomnień Bednarskiej wynika, że jej siostry wyparły wojenne wspomnienia. Tak bardzo, że dzieci jednej z sióstr nie wierzą w historię tułaczki przez Syberię i podróż do Nowej Zelandii. To niemożliwe, że można przeżyć coś takiego - mówią.
3 odcinek audioserialu Martyny Wojtkowskiej "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" emitowany był w audycji "Słowa i dźwięki" w piątek (9 maja 2025) o godz. 13.06 na antenie Programu 2.
***
SRPR