Data publikacji:
2025-05-12
Strona główna > Artykuł
Audycja "Noc z reportażem" i "Zawód: asystent", "Dla babci i o babci" oraz "Życie pastora"
Studio Reportażu i Dokumentu
W audycji "Noc z reportażem" o ważnej ustawie o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Ustawie obiecanej, ale której wciąż nie ma. Także o odkrywaniu swoich korzeni i nauczycielu geografii i przewodniku górskim, który został pastorem.
Adam Kleszczyński, kiedyś nauczyciel geografii i przewodnik górki dziś pastor kościoła Ewangelicko-Metodystycznegofot. Samuel Baron
"Zawód: asystent" - reportaż Alicji Kulik z Radia Olsztyn
Kiedy wejdzie w wejdzie w życie ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami? Co to jest asystencja osobista? Komu przysługuje asystent osobisty? Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Jak podaje resort pracy w Polsce żyje prawie 1 mln 200 tysięcy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Polska musi dostosować prawo do prawa międzynarodowego i zapewnić osobom z niepełnosprawnościami należytą ochronę. Kluczową zmianą w zakresie zatrudniania i gwarantowania osobom z niepełnosprawności pewnych podstawowych praw będzie właśnie asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami. To narzędzie prawne jest też przewidziane w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, którą Polska powinna realizować. Konsultacje prowadzone są od stycznia 2025 roku. Przed projektem, do momentu uzyskania podpisu prezydenta RP, spora droga. W Olsztynie jest 230 asystentów osób niepełnosprawnych. Reportaż "Zawód: asystent" opowiada o tym, co powinno się zmienić w tej sprawie.
Reportaż Alicji Kulik "Zawód: asystent" dostępny jest na stronie internetowej Radia Olsztyn
"Dla babci i o babci" - reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras Radia PIK
Historia dziadków, którzy zostali przesiedleni na Pomorze Zachodnie w ramach akcji "Wisła". Ich wnuczka, już po ich śmierci, próbuje ze strzępków rodzinnych opowieści złożyć całość. Kamila Bułakowska do dziś z rozrzewnieniem wspomina sielskie momenty dzieciństwa, spędzone u dziadków w Sienicy na Pomorzu. Na emeryturze dziadkowie przenieśli się do Czernikowa. Kiedy odeszli, pani Kamila odwiedziła Sienicę, by spojrzeć na to miejsce dorosłymi oczami. Była też w Lipie - wiosce dzieciństwa dziadków. Odkrywanie swoich korzeni pomogło jej przetrwać trudne momenty w życiu.
"Życie pastora" - reportaż Samuela Barona z Radia Katowice
Urodził się w 1939 roku we Lwowie. Od małego kochał górskie wycieczki. Szybko przekonał się, że odnalazł swoje powołanie w prowadzeniu innych przez niezwykłe miejsca, jako przewodnik turystyczny. Równolegle uczył w szkole geografii. Któregoś dnia doszedł do wniosku, że ludzie potrzebują prowadzenia na górę znacznie wyższą, niż do tej pory sądził. Gdy miał 31 lat został pastorem kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Jego pasja, siła ducha i charyzma, inspirowały nie tylko pokolenia duchownych tej tradycji, ale także przyjaciół i znajomych związanych z przeróżnymi kościołami chrześcijańskimi. Życie poświęcił pracy na rzecz kształcenia młodych kandydatów na pastorów metodystycznych, wspieraniu zborów, które mu powierzono a także ekumenii. Wśród przedstawicieli wyznań współpracujących na rzecz jedności jego nazwisko jest bardzo dobrze znane. Dziś z dystansem, humorem, ale i charakterystyczną dla siebie powściągliwością, opowiada o swoim życiu. Ksiądz Adam Kleszczyński wciąż ma nadzieje, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, choć jednocześnie mówi, że "życie pastora powoli się kończy".
Reportaż Samuela Barona "Życie pastora" dostępny jest na stronie internetowej Radia Katowice
Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (13 maja 2025) o godz. 00.05 na antenie Programu 1.
***
SRPR