Data publikacji:
2025-05-16
Strona główna > Artykuł
Audycja Klub Trójki: Audiodokument" i reportaż Małgorzaty Żerwe "Z widokiem na zaporę. Życie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy"
Studio Reportażu i Dokumentu
"Z widokiem na zaporę. Życie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy” to reportaż, w którym wracamy na wschód Polski - do płotu czy jak chcą inni "zapory", przy której cały czas giną ludzie. Ciągle wzrastająca liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy to skutek operacji białoruskich i rosyjskich służb. Jak w takiej rzeczywistości nie zgubić z pola widzenia człowieka, migrantów szukających lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin ?
Zapraszamy na reportaż "Z widokiem na zaporę. Zycie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy"fot. Małgorzata Żerwe
Głównym bohaterem reportażu Małgorzaty Żerwe jest Mirosław Wierchow, nauczyciel historii w gminnej podstawówce. Patrząc na pobliskie stalowe ogrodzenie mówi o militaryzacji okolicy, o migracjach ludzi i zwierząt, o niepokojach związanych z budową Tarczy Wschód i niepewnym losie mieszkańców wyludniających się przygranicznych wsi. Wielokulturowa przeszłość Podlasia nie jest równoznaczna z tolerowaniem przybyszów. Wręcz przeciwnie - podsycana przez polityków niechęć do obcych ma się tam całkiem nieźle. Nauczyciel i właścicielka antykwariatu, którzy rozumieją motywacje migrantów i traktują ludzi w drodze z empatią, należą do mniejszości.
Czy możliwe jest połączenie emocjonalnego odbioru takich opowieści z akademicką, intelektualną analizą – Anna Dudzińska w audycji "Klub Trójki: Audiodokumene" porozmawia o tym z badaczką migracji, doktor Dorotą Heindrich z Uniwersytetu Warszawskiego.
Na audycję "Klub Trójki: Audiodokument" i reportaż Małgorzaty Żerwe "Z widokiem na zaporę. Zycie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy" zapraszamy w poniedziałek (19 maja 2025) o godz. 20.05 na antenę Programu 3.
***
SRPR