Data publikacji:
2025-05-19
Strona główna > Artykuł
Audycja "Noc z reportażem" i "Lekcja poloneza", "Siedem taktów od sławy" oraz "Niedokończona rozmowa"
Studio Reportażu i Dokumentu
W audycji "Noc z reportażem" podróż do Warszawy z lat 70. i codzienności zapisanej w ogłoszeniach prasowych. O muzykach ze Śląska, których łączyło miejsce urodzenia, ale ich artystyczne drogi różniły się diametralnie. A także o niezwykłej kobiecie, która jak nikt inny potrafiła łączyć światy i pozostawiła po sobie ślad w wielu sercach.
Michał Jędryk - jeden z bohaterów reportażu "Siedem taktów od sławy"fot. Anna Dudzińska
"Lekcja poloneza" - reportaż Mariana Bekajło i Jerzego Janickiego
Ten reportaż to niezwykła podróż do Warszawy lat 70., w której codzienność zapisywała się w drobnych ogłoszeniach prasowych. Autorzy sięgnęli do rubryk zamieszczanych w "Życiu Warszawy", by odnaleźć ludzi ukrytych za kilkoma zdaniami – i wsłuchać się w ich historie. Odwiedzili szkołę tańca, która zapraszała na kursy poloneza, spotkali kobietę chcącą oddać owczarki alzackie "w dobre ręce", dotarli do osób, którym ktoś w ogłoszeniu publicznie podziękował za opiekę nad starszą panią – i poznali również ją samą.
Każde spotkanie z tamtego czasu to opowieść o życiu – czasem wzruszająca, czasem gorzka. Dziewczynka, której mama sprzedaje fortepian, żeby mogła pojechać na wakacje. Rencistka, zmuszona sprzedać XIX-wieczny obraz, bo nie ma na chleb. Reportaż pokazuje, jak wiele można opowiedzieć, wychodząc od jednego krótkiego zdania w gazecie. To dźwiękowy zapis minionej epoki – pełen emocji, autentyzmu i nieoczywistego piękna codzienności.
Warto posłuchać, by usłyszeć, jak brzmiało życie.
Reportaż powstał w 1976 roku.
"Siedem taktów od sławy" - reportaż Anny Dudzińskiej
Reportaż ukazuje losy dwóch mężczyzn - Bernarda Jędryki i Michaela Jary’ego. Obaj urodzili się w Siemianowicach Śląskich. Byli Ślązakami z krwi i kości, ale ich artystyczne drogi różniły się diametralnie.
Bernard Jędryka - dziadek Michała Jędryki, który jest bohaterem reportażu - zmarł w czasie drugiej wojny światowej, pozostawiając po sobie jedynie kilka nut.
Z kolei Michael Jary stał się ważnym kompozytorem niemieckich filmów z czasów Hitlera. Jego muzyka towarzyszyła kinematografii tamtych lat, a on sam zdobył sławę i uznanie.
Reportaż to wędrówka w czasie i przestrzeni, śladami dziadka Michała Jędryki. To opowieść o korzeniach, odkrywająca historie tych dwóch muzyków na Śląsku.
"To był zupełny przypadek. Po pogrzebie mojej babci weszli do jej mieszkania i przypadkiem zobaczyliśmy, że w szufladzie pod stołem są zdjęcia, pocztówki i stare rachunki" - opowiada Michał Jędryka i dodaje "Na tym zdjęciu widzimy kwintet. Wszyscy ubrani niezwykle elegancko. Na odwrocie tego zdjęcia są nuty. Parę znaczków bez klucza wiolinowego i bez tonacji. To w zasadzie wszystko, co zostało po dziadku. I to był punkt wyjścia do zbadania tej historii"
Reportażystka, nie kryjąc swojej miłości do tego regionu, towarzyszy potomkowi Bernarda, Michałowi Jędryce. Wspólnie rozmawiają o konkretnych miejscach w Siemianowicach, takich jak pozostałości po hucie Laura.
Poprzez opowieść o tych miejscach reportaż rysuje obraz rzeczywistości, w jakiej wyrastali młodzi muzycy sto lat temu. Tworzy także paralelę między ówczesnym a dzisiejszym Śląskiem.
"Niedokończona rozmowa" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek
Była postacią z innego świata. Dosłownie. Jej przyjaciel prof. Andrzej Strumiłło, mówił o niej "egzotyczny ptak". Bohaterką reportażu jest osoba tajemnicza, o której autorce opowiadano historie, brzmiące jak legendy. Kiedyś nawet nie nazywała się Irena Sławińska. Wiele spraw zmieniło się w jej życiu tak diametralnie, że musiała je zbudować od podstaw. Stworzyła między innymi miejsce, gdzie splatały się losy literatów, artystów, ludzi kultury. Była swoistą opiekunką tych, którzy potrzebowali wsparcia, rady, a czasem po prostu filiżanki herbaty i mądrej rozmowy. Ale była też literatem i skromną kobietą, mającą znamienny wpływ na polską kulturę, chociaż… niewielu o niej słyszało.
Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (20 maja 2025) o godz. 00.05 na antenie Programu 1.
***
SRPR