Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i "Poeta lasu", "Ryś, czyli dzikość serca", "Jedwabne", "Górnicy umierali młodo"

Studio Reportażu i Dokumentu

W Audycji "Noc z reportażem" reportaże, które przenoszą słuchaczy w serce lasu oraz te wokół pamięci i walki o życie. na audycję zaprasza Bartosz Panek.

Ryś w leśnej głuszyfot. Pixabay

"Poeta lasu" - reportaż Ewy Michałowskiej

Pogoda zachęca do grzybobrania. Wtedy częściej odwiedzamy las. Zwykle jednak koncentrujemy się na ilości zebranych borowików czy kurek. O tym, jak można i należy patrzeć na las, opowie człowiek, który spędził w nim większą część swojego życia. Pan Grzegorz Ślązak pracuje jako leśniczy już ponad 30 lat. Kocha las i wszystko, co się w nim znajduje. Uwielbia podpatrywać ptaki i zwierzęta. To prawdziwy Poeta Lasu.

Reportaż Ewy Michałowskiej "Poeta lasu" dostępny jest na stronie podcastowej polskieradio.pl


"Ryś, czyli dzikość serca" - reportaż Jakuba Tarki

Rysie to największe drapieżne koty występujące w Polsce. Jak pokazują badania, w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia obok nas. Więcej wiemy o tygrysach, panterach czy lwach, których w naszych lasach nie ma, niż o rysiu, który jest gatunkiem rodzimym. Tak samo pięknym, zwinnym, mającym wyostrzone zmysły i ostre jak żyletki pazury. Może jest tak dlatego, że jeszcze do niedawna - z powodu małej jego liczebności - zobaczenie rysia było jak wygrany los na loterii. Jednak dziś jest inaczej. Dzięki intensywnej reintrodukcji, czyli przywracaniu rysi do środowiska, w którym kiedyś żyły, coraz częściej można to majestatyczne zwierzę zobaczyć w naturze.

Przede wszystkim w Karpatach, na Mazurach i na Pomorzu Zachodnim, gdzie WWF Polska wraz z lokalnymi organizacjami i leśnikami od paru lat wypuszcza pozyskane z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli koty. Większość z nich od razu z powodzeniem poluje, już w pierwszym roku po wypuszczeniu rozmnaża się. Dzikość serca oznacza bowiem fakt, że nawet rysie żyjące wiele lat w niewoli, wypuszczone na wolność adaptują się szybko do naturalnego środowiska, niemal od pierwszego polowania wraca instynkt i umiejętności, o które pewnie wcześniej nawet by się nie podejrzewały.

Reportaż Jakuba Tarki "Ryś, czyli dzikość serca" dostępny jest na stronie podcastowej polskieradio.pl 


Wjazd do miasteczka od strony Wizny Wjazd do miasteczka od strony Wizny

"Jedwabne" - reportaż Marty Rebzdy

Historia zagłady żydowskiej części mieszkańców Jedwabnego została zapomniana na kilka dekad wraz z wydaniem wyroków skazujących na dziesięciu mężczyzn, którzy brali w niej udział. Publikacja książki „Sąsiedzi” Jana Tomasza Grossa w 2000r. przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tą zbrodnią i wywoła dyskusję w środowisku historyków i w mediach. Od tej pory temat ten ciągle budzi emocje, również wśród mieszkańców Jedwabnego, którzy albo milczą albo żywo komentują wydarzenia sprzed siedemdziesięciu pięciu lat. Co wiemy o mordzie w Jedwabnem? Nie ulega wątpliwości, że Polacy działali z inspiracji niemieckiej. Nie wiemy, jak liczna była grupa Niemców i czy Polacy działali do końca pod ich przymusem? Na pytanie, kto podpalił stodołę wciąż nie ma jasnej odpowiedzi. Gdyby nie wstrzymana, na prośbę rabina Schudricha ekshumacja, znalibyśmy dokładną liczbę ofiar i przyczynę ich śmierci. Czy da się jeszcze coś dopowiedzieć o zbrodni w Jedwabnem? Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że prawda o Jedwabnem jest wciąż pogrzebana w ziemi.

Reportaż Marty Rebzdy "Jedwabne" dostępny jest na stronie podcastowej polskieradio.pl


 

 "Górnicy umierali młodo" - reportaż Michała Słobodziana

Żywioł okazał się bezlitosny. Opowieść o największej w historii katastrofie w polskim górnictwie solnym.Była chlubą PRL-owskiej gospodarki. Wspierała spłatę zagranicznych długów. Dawała pracę, organizowała życie całej miejscowości. Czy jednak była za bardzo eksploatowana i przez to przestała istnieć? Opowieść o kopalni soli w Wapnie. To zaledwie 12 kilometrów od Kcyni, ale już w województwie wielkopolskim. W jaki sposób wydobywano sól? Dlaczego doszło do katastrofy? Jak potoczyły się losy górniczych rodzin? Jak teraz żyje się w Wapnie?

Reportaż Michała Słobodziana  "Górnicy umierali młodo" dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Radia Radia PIK


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (15 lipca 2025) o godz. 0.05 na antenie Programu 1. 


***

SRPR