Strona główna > Artykuł

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Doroty Bonieckiej-Górny " Relikty PRL-u"

Studio Reportażu i Dokumentu

Bikiniarze, Popersi, Punki, Hipisi, Skinheadzi, Anarchiści to niektóre z subkultur z czasów PRLu. Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny nawiązuje właśnie do tego okresu. 22 lipca to rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN - niegdyś najważniejszego święta PRL. W audycji "Co jest na tej taśmie?" także przypomnienie jego znaczenia, społecznych skutków oraz rozmowa z socjologiem o młodzieżowych subkulturach tamtych lat i ich współczesnych odpowiednikach.

Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowegofot. PAP/CAF archiwum

22 lipca - niegdyś najważniejsze święto PRL-u, dziś traktowane z przymrużeniem oka. Rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN była celebrowana z pompą. Były pochody, festyny, a wielkie inwestycje oddawano właśnie tego dnia. Ale dla wielu Polaków to także data tragiczna. Zabierano majątki i wiele rodzin zostawało bez dachu nad głową. Po transformacji ustrojowej 22 lipca stał się symbolem minionej epoki, a jej klimat przywołują dziś głównie restauracje i muzea stylizowane na PRL.

W audycji "Co jest na tej taśmie?" także rozmowa Doroty Bonieckiej-Górny z socjologiem dr Marcinem Sińczuchem. rozmowa o różnych subkulturach młodzieżowych w PRLu. Czym się charakteryzowały? Jakie miały korzenie? A także jakie subkultury są dzisiaj?


Na audycję "Co jest na tej taśmie?" zapraszamy w sobotę (19 lipca 2025) o godz. 22.06 na antenę PR24.



***

SRPR