Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i "Betta reddast", "Druga skóra" oraz "Po prostu muszę grać"

Studio Reportażu i Dokumentu

W audycji "Noc z reportażem" opowieść o ucieczce, miłości i nowym początku na Islandii. Maciej Maciejewski porzuca dawne życie, by odnaleźć siebie w surowym, pięknym krajobrazie Północy. Betta reddast, czyli wszystko będzie dobrze. Także historia Emiliano Ranocchi, poligloty z Pesaro, który zakochał się w polskiej literaturze. Żyje między trzema językami i krajami, traktując język polski jak swoją drugą skórę i o Lidii Grychtołównie, legendarnej pianistce, która w wieku 97 lat wciąż koncertuje. Gra z pamięci, unika studiów nagraniowych, a podczas pandemii występowała prosto ze swojego salonu.

Lidia Grychtołówna fot. Henryk Leszczyński/PR

"Betta reddast" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin

Nowe życie na końcu świata. Maciej Maciejewski przyjechał na Islandię w przełomowym momencie swojego życia. Potrzebował ucieczki - od siebie, od przeszłości, od wszystkiego, co ciążyło. Chciał zacząć od nowa. Z tą samą żoną, ale w zupełnie nowym miejscu, które nie budziło żadnych skojarzeń. Islandia, surowa, piękna, odległa, stała się jego azylem. Tam nauczył się żyć inaczej. "Betta reddast", czyli "wszystko będzie dobrze" to islandzkie powiedzenie, które kończy wiele tamtejszych opowieści i legend stało się jego mottem i drogowskazem. Bo czasem, by się odnaleźć, trzeba się najpierw zgubić.

Islandia zdjęcie ilustracyjne Islandia zdjęcie ilustracyjne /fot. Shutterstock

Reportaż  reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet "Betta reddast" dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Radia Lublin 



"Druga skóra" - reportaż Bartosza Panka

Jako nastolatek zazdrościł dzieciom z rodzin mieszanych, dwukulturowych. Marzył o innej niż włoska tożsamości. Dziś Emiliano Ranocchi, poliglota, tłumacz i polonista, żyje tym marzeniem na co dzień. Pochodzi z Pesaro nad Adriatykiem, pracuje w Udine, a mieszka w Krakowie. Choć studiował germanistykę i rusycystykę, to właśnie literatura polska stała się jego pasją. Język polski opanował do perfekcji. Traktuje go jak swoją drugą skórę. Co jeszcze ceni w polskiej kulturze? I jak wygląda życie między trzema językami, krajami i tożsamościami? Reportaż z cyklu "Ludzie Unii Europejskiej". Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bartosz Panek i Emiliano Ranocchi Bartosz Panek i Emiliano Ranocchi /fot. Bartosz Panek

Reportaż Bartosza Panka "Druga skóra" dostępny jest na stronie podcastowej polskieradio.pl


"Po prostu muszę grać" - reportaż Jakuba Tarki

Lidia Grychtołówna - maestro z pamięci. Koncertowała niemal na każdym kontynencie, z najlepszymi orkiestrami świata. Jej repertuar jest imponujący, a każdy utwór gra z pamięci - bez nut, bez kompromisów. Choć mogłaby wybierać studia nagraniowe, woli żywą publiczność i energię sceny. Podczas pandemii jako jedna z pierwszych polskich pianistek dawała koncerty, prosto ze swojego salonu. 18 lipca prof. Lidia Grychtołówna skończyła 97 lat i wciąż występuje – z pasją, klasą i niezwykłą siłą.
Reportaż powstał w 2021 roku.

Lidia Grychtołówna Lidia Grychtołówna /fot. Henryk Leszczyński

Reportaż Jakuba Tarki "Po prostu muszę grać" dostępny jest na stronie podcastowej polskieradio.pl

 


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (22 lipca 2025) o godz. 00.05 na antenie Programu 1.



***

SRPR