Strona główna > Artykuł

Konkurs SDP

Polskie Radio

radiowe nagrody i wyróżnienia

z protokołu Jury:

W kategorii: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych Jury postanowiło przyznać wyróżnienie m.in.:  

Irenie Piłatowskiej za "Granice strachu"- radiową opowieść o narodzinach tożsamości narodowej Ukrainy (na antenie 28 sierpnia 2005), Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

 

W kategorii Nagroda im. Stefana Żeromskiego - za publikacje o tematyce społecznej - Jury przyznało wyróżnienia m.in.:  

Mariuszowi Kamińskiemu za reportaż "Bonowiacy" /7 czerwca 2005/, Polskie Radio Lublin
Dawni mieszkańcy – a właściwie już kilka pokoleń ich potomków, po ponad 70 latach po wysiedleniu ich wsi wracają do miejsca urodzenia przodków. Piękna opowieść o przywiązaniu do - zdawać by się mogło - bezpowrotnie straconego. A jednak...

 

Annie Kaczkowskiej za audycję "W zamku urodzona" /3 maja 2005/, Polskie Radio Lublin
Historia kobiety, która urodziła się w celi śmierci stalinowskiego więzienia. Dziecko zakatowanej więźniarki, skazane tak jak matka na śmierć, przetrwało w więzieniu 2 lata dzięki poświęceniu więźniarek. Takie dzieciństwo zaważyło na całym życiu bohaterki. Starsza Pani, odwiedzając miejsce swojego urodzenia, próbuje dziś zrozumieć swoje późniejsze życiowe klęski

 

W kategorii Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka – za publikacje o sporcie i wychowaniu sportowym młodzieży - Jury przyznało nagrodę ufundowaną przez Copernicus Society of America – również ex aequo:  

Mariuszowi Kamińskiemu za radiowy reportaż "Górniczku jesteśmy z tobą", 29 września 2004, Polskie Radio Lublin
Autor pokazuje grupę kibiców Górnika Łęczna, którzy powołali stowarzyszenie propagujące nowy styl kibicowania – bez chamstwa, wulgaryzmu, rozpasania niby kibiców. Na stadion przychodzą już całe rodziny, nikt się nie boi, a co najważniejsze - udaje się...

 

Ewelinie Karpacz za radiowy reportaż "Wszyscy Polacy" /9 lutego 2005/, Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Autorka buduje ironiczny obraz sportowych emocji, gdzie uwielbienie dla idoli i symboli miesza się z nienawiścią, chamstwem i agresją.

W kategorii Nagroda im. Prof. Stefana Myczkowskiego – Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "Ekos" za publikacje poświęcone ochronie środowiska - nagrodę ufundowaną przez Hewlett-Packard Polska, Jury postanowiło przyznać ex aequo:

Magdalenie Grzebałkowskiej za artykuł "Hałdzinka" /30 maja 2005/, "Gazeta Wyborcza" – Duży Format
Ważny społecznie reportaż występujący w obronie bezsilnych, samotnych ludzi walczących (od 55 lat) z przemysłowym trucicielem środowiska – Zakładami Fosforowymi w Gdańsku.  

 

Ewelinie Karpacz za radiowy reportaż "Inwazja bobrów" /16 sierpnia 2004/, Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Nagroda za udaną obiektywną próbę pokazania dylematu jak pogodzić zyski i straty współczesnej ochrony przyrody.

W skład Jury Głównego wchodzili: Krystyna Mokrosińska, prezes SDP – przewodnicząca jury oraz członkowie: Stefan Bratkowski, Marcin Makowiecki, Anna Marszałek, Ignacy Rutkiewicz, Anna Sekudewicz, Stefan Szczepłek, Krzysztof Walczak, Maciej Wierzyński.

Podstawą do werdyktu Jury Głównego były rekomendacje Jury Selekcyjnego, w którego skład wchodzili: Elżbieta Binder, Jacek Ejsmond, Nina Łuczak, Jacek Zyśk oraz przedstawiciele Klubu Fotografii Prasowej SDP: Stefan Zubczewski i Wojciech Druszcz.

Warszawa, 17 grudnia 2005 r. 

 

 

(19-12-2005)