Data publikacji:
2026-06-25
Strona główna > Artykuł
Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż Joanny Bogusławskiej i Alicji Glów "W pośpiechu"
Studio Reportażu i Dokumentu
Tadeusz Konwicki to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i reżyserów. Urodził się na Wileńszczyźnie. Jako nastolatek walczył w Armii Krajowej, później w partyzantce. Po wojnie przyjechał do Warszawy. Początkowo zaangażował się w socrealizm, by z czasem stać się jednym z najostrzejszych krytyków PRL-u. Reportaż "W pośpiechu" przypomina życie i twórczość Tadeusza Konwickiego.
Tadeusz Konwicki w swojej ulubionej kawiarni w Warszawie w 2012 rokufot. Maciej Kłoś/PAP
Debiutował "Rojstami" w 1956 roku. To gorzkie rozliczenie z partyzancką przeszłością. Największą sławę przyniosły mu jednak "Kompleks polski", "Mała apokalipsa", "Sennik współczesny" i "Kalendarz i klepsydra". Część jego książek wydana została w drugim obiegu. Jako reżyser stworzył między innymi "Salto", "Dolinę Issy" i "Lawę". Jego proza łączy liryzm, oniryzm, autoironię i melancholię. Pisał o utraconej ojczyźnie Kresów, traumie wojny, absurdzie komunistycznego systemu i polskich kompleksach. Często wprowadzał siebie jako narratora. W jego twórczości są obecne stałe motywy. To wątpienie, odpuszczenie, spieszenie się, a także motyw Żyda. Grał z czytelnikami i widzami w ciągłą, nieoczywistą grę. Wciągał ich do realistycznego świata fikcji. Jako człowiek był skomplikowany. Asceta z wielkim poczuciem humoru i skryty. Kochał koty, długie spacery i spotkania w Czytelniku i u Bliklego. Nie chciał być zależny od państwa. Córka Maria Konwicka wspomina go jako człowieka o silnej osobowości, ciepłego, dowcipnego, ale też bardzo wymagającego. Konwicki żył w pośpiechu, miał swoje rytuały. Demaskował kłamstwa epoki z ironią i czułością. Czy wyprzedzał czasy, w których żył? Czy dziś jest pisarzem zapomnianym?
Na audycję "Słowa i dźwięki" i reportaż Joanny Bogusławskiej i Alicji Glów "W pośpiechu" zapraszamy w piątek (26 czerwca 2026) o godz. 13.06 na antenę Programu 2.
***
SRPR

