Data publikacji:
2011-06-15
Strona główna > Artykuł
Tarot: poznaj jego tajemnice
Jedynka
W epoce renesansu tarot był grą dworską. Z czasem zaczęli się nim posługiwać magowie i kapłani. W cyklu "Księga Tajemnic" opowiemy o jego tajnikach.
fot. źr.Wikipedia
Początki tarota są równie tajemnicze, jak i sama talia. Pierwotnie była to gra dworska, którą znano już w okresie renesansu. Współczesny kanon, zwany tarotem marsylskim, wykształcił się nieco później.
Składa się z 78 kart podzielonych na 2 grupy. 16 z nich, tzw. karty dworskie - dzielące się na królów, królowe, giermków i rycerzy - to pierwowzór królów, dam i waletów w zwykłej talii kart.
Zdaniem Światosława Nowickiego, filozofa i astrologa, prezesa warszawskiego Klubu Gnosis, najciekawszą częścią tarota są 22 Wielkie Arkana. To na tych kartach znajdują się bardzo tajemnicze obrazki, z których każdy ma ogólnie przyjęte znaczenie. Nie wiadomo jednak, czy tworzą jakiś konkretny, spójny system, związany z określoną tradycją religijną czy ezoteryczną.
- Podstawowa symbolika związana z tarotem opiera się na starożytnej koncepcji 4 żywiołów: ognia, ziemi, wody i powietrza, które poza sensem fizycznym mają jeszcze sens psychologiczny - tłumaczy nasz ekspert. Ogień wiązany był z aktywnością, z energią, powietrze – z przekazywaniem informacji, mówieniem i myśleniem, woda – z uczuciami, a ziemia – z posiadaniem, z rzeczami konkretnymi, namacalnymi.
Jak twierdzi znawca tarota, tłumaczka Magdalena Walulik, każda z 78 kart przedstawia inny aspekt naszego życia i na podstawie różnych ich kombinacji doświadczony tarocista potrafi zinterpretować każdą życiową sytuację.
Są również talie, które stosowane są przez psychologów do celów terapeutycznych. – Wpatrując się w poszczególne obrazy, w postacie przedstawione na kartach, przywołujemy na myśl wydarzenia z naszego życia – wyjaśnia Magdalena Walulik. – Kontakt z kartami zmusza nas do konfrontacji z tym, kim jesteśmy.
Goście "Letniego Wieczoru z Jedynką pod Gwiazdami" stworzyli wspólnie koncepcję tarota Apokalipsy, czyli filozoficzną wersję talii, czerpiącą z tradycji chrześcijańskiej.
- W kanonie Nowego Testamentu jest tajemnicza, dziwna Księga Apokalipsy – mówi Światosław Florian Nowicki. – To właśnie ją potraktowaliśmy jako podstawę treściową dla interpretacji Wielkich Arkanów.
Rozmawiała Katarzyna Jankowska.
(AK)
Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy wybrać dźwięk "Tarot Apokalipsy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.