Strona główna > Artykuł

"Długa pamięć oceanu" - Katarzyna Błaszczyk

Polskie Radio

Środa, 7 marca 2012, godzina 18.15, Program 3. Na Arktyce można dzisiaj zobaczyć niedźwiedzie brązowo-białe, które są skrzyżowaniem niedźwiedzia grizzly z polarnym. Biały miś z brązową głową to jeden z wielu sygnałów, że zmienia się klimat.

fot. fot.Ilona Goszczko

 Kiedyś te dwa gatunki niedźwiedzia się nie krzyżowały, bo mieszkały w zupełnie innych rejonach polarnych. Grizzly rozmnażały się na lądzie, a polarne gustowały w wodzie, gdzie często można było je obserwować leżące na wielkich krach. Zmniejszająca się pokrywa lodowa na oceanie arktycznym  jest zagrożeniem nie tylko dla niedźwiedzi polarnych. Naukowcy z Polski i z Norwegii w ramach wspólnego grantu badają, jakie zmiany zachodzą w Arktyce i na morzu arktycznym. Na wyprawy za koło podbiegunowe wysyłany jest nasz polski statek badawczy- Oceania. To prawdopodobnie właśnie w wodzie kryje się rozwiązanie zagadki, jak zmienia się klimat na kuli ziemskiej.  W reportażu występują polarnicy z Instytutu Oceanologii PAN-u, którzy od dwudziestu lat przyglądają się zmianom w Arktyce. Tym razem w ramach projektu Awake połączyli siły z geografami i glacjologami z Polski i Norwegii.

Audycja współfinansowana ze środków przekazanych Polsce przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramachMechanizmów Finansowych, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

/