Strona główna > Artykuł

„Uwaga konkurs” – Magazyn Bez Znieczulenia

Polskie Radio

Wtorek, 27 marca, godz. 21.05, Program 1. Czy konkursy na stanowiska w różnych instytucjach to procedura demokratyczna? Czy wiążą się z nimi nieprawidłowości? Magazyn prowadzi Jerzy Zawartka.

fot. Glow Images/East News

„Uwaga konkurs”– reportaż Jana Kasi

65 – letnia pani dyrektor najlepszej warszawskiej szkoły podstawowej zostaje usunięta ze stanowiska ze względu na wiek. Biuro Edukacji Urzędy Miasta St. Warszawy pragnie w ten sposób zapobiec obniżeniu poziomu placówki. Zostaje rozpisany konkurs na nowego dyrektora. Rodzice protestują. Zebrali setki podpisów pod petycją w obronie byłej pani dyrektor. W świetle dyskutowanej obecnie nowej ustawy podnoszącej wiek emerytalny, sprawa wydaje się jeszcze bardziej kontrowersyjna.

Po reportażu sonda: czy konkursy są demokratyczne + dyskusja nt. konkursów na różne stanowiska w różnych instytucjach. Z założenia miało to być posunięcie uzdrawiające i świadczące o rodzącym się społeczeństwie obywatelskim. Jak to wygląda teraz?

W studiu goście:

Julia Pitera - poseł na Sejm RP, były Pełnomocnik Rządu do Spraw Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych

Anna Chróścicka z-ca dyr. Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym Ministerstwa Edukacji Narodowej

Andrzej Pery, praktyk prawa oświatowego, red. prowadzący miesięcznika prawnego dla dyrektorów szkół i przedszkoli.