Strona główna > Artykuł

Greckie meteory zawieszone w niebie

Czwórka

Gdy myślimy Grecja najczęściej przychodzą nam do głowy widoki z Rodos, ateński Akropol, śnieżnobiałe Santorini. Grecję środkową znamy słabiej lub wcale, tymczasem to tam ukrywają się podniebne klasztory.

Monastyr Varlaamfot. Wikipedia/CC/Überraschungsbilder

Podniebne klasztory w Grecji

Ewzoni i ich strój - materiał Eli Burzy

Grecję często wybieramy na miejsce urlopu. Jedziemy nad ciepłe morze, omijając część środkową półwyspu. Grecja środkowa pozostaje nieznana i tajemnicza. A właśnie tam można zobaczyć klasztory zawieszone w niebie, jakby zrośnięte ze skałami - to masyw klasztorny Meteora.

- Mówi się o nich, że są gigantami ze skał. Najprawdopodobniej meteory powstały po trzęsieniu ziemi. Dziś do klasztorów dostajemy się po kamiennych stopniach, kiedyś mnisi dostawali się do nich na linach - opowiada Nikos Vasiliadis, szef restauracji greckiej w Warszawie.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Wszystkich klasztorów wybudowano 24, dziś 11 z nich można zwiedzać, ale tylko w 6 toczy się aktywne mnisie życie. - Mimo turystów mnisi mogą wieść swój żywot w odosobnieniu, te klasztory są ogromne i też niecodziennie można odwiedzać klasztory - wyznaczone są dni kiedy turyści mogą do nich wejść.

Jak zdradza gość Karoliny Mózgowiec i Krzysztofa Grzybowskiego, mnisi słyną z wyśmienitych serów oliwy i jagnięciny pieczonej w piecu opalanym drewnem.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Eli Burzy o tajemniczych ateńskich ewzonach i ich strojach.
(pj)