Strona główna > Artykuł

"Piotr od żurawi" - Małgorzata Nabel (Radio Zachód w Zielonej Górze)

Polskie Radio

Czwartek, 20 września 2012, godzina 18.15, Program 3. "Klangor" to charakterystyczny dźwięk, który wydaje żuraw (grus grus). Gdy ktoś dzwoni do Piotra Dziełakowskiego , to w jego komórce odzywa się taki właśnie dźwięk. Piotr od 20 lat fotografuje żurawie.

Piotr Dziełakowskifot. fot. z archiwum bohatera reportażu

Dokumentuje także przyrodę swojego miejsca zamieszkania. Mieszka we Wschowie z żoną i dwoma synami. Pracuje w Spółce Komunalnej i zajmuje się edukacją ekologiczną. Obserwacje przyrody, ptaków i zwierząt stały się jego sposobem na życie. Przyznaje, że ucieka do lasu od "systemu" – jak nazywa codzienność, z jej obowiązkami, troskami i przymusem robienia rzeczy, których się nie akceptuje. Las daje wyciszenie emocji i czas potrzebny na przemyślenie problemów.

Fotografie Piotra Dziełakowskiego są wystawiane w różnych instytucjach, a on sam chce, żeby służyły edukowaniu dzieci i młodzieży. Często, kiedy rozmawia na forach poświęconych fotografowaniu przyrody z młodymi fotografami, przestrzega przed byciem "paparazzi". Uczula młodych na bycie odpowiedzialnym fotografem, który nie wykorzystuje przyrody do własnych celów.

/fot. Piotr Dziełakowski
/fot. Piotr Dziełakowski