Strona główna > Artykuł

"Trzy matki"- Katarzyna Błaszczyk

Polskie Radio

Piątek, 25 stycznia, godz. 21.14, Program 1. Pani Anna Berezowska miała trzy matki, a mimo to została sierotą. Od wielu lat próbuje się dowiedzieć prawdy o sobie.

Anna Berezowska po przyjeździe do Polski - Jastrzębie Zdrójfot. archiwum bohaterki

"Trzy matki" - reportaż

Pani Anna urodziła się w Austrii, w 1944 roku. Jej biologiczną matką była naprawdopodobniej robotnica przymusowa.  Jednak jej pierwsze wspomnienie dotyczy Mutti Rosy- Austriaczki, od której zabrano ją pewnej nocy po wojnie i wysłano pociągiem do Polski. Trzecia, polska mama miała adoptować Annę. Niestety zanim dziewczynka dojechała do Polski trzecia matka trafiła do więzienia za wojenną dziełalność w konspiracji. Tak Anna została sierotą. Czy z resztek wspomnień uda jej się ocalić prawdę o sobie?

Ponieważ pani Anna nadal szuka i uzupełnia informacje o swoich korzeniach, prosimy wszystkich, którzy mogą coś wiedzieć o kontakt: katarzyna.blaszczyk@polskieradio.pl

W przygotowaniu Wydawnictwa Literackiego z Krakowa jest książka "Sylwester 1942 był udany" autorstwa Eweliny Majewskiej-Howis, opowiadająca o losach dzieci urodzonych podczas wojny. W książce znajdzie się także historia pani Anny Berezowskiej.