Data publikacji:
2013-03-20
Strona główna > Artykuł
Czy żyjemy w świecie hologramów?
Czwórka
Dzięki hologramom na trasie koncertowej Madonny występował Justin Timberlake, na scenie obok Snoop Dogga pojawił się Tupac, a Mariah Carey zaśpiewała w Krakowie. Kto jeszcze korzysta z tej technologii?
hologramfot. Svetiduh/commons.wikimedia.org
Holografia polega na trójwymiarowym zapisie obrazu przedmiotu (obiektu). Często spotykane na banknotach, płytach i dokumentach hologramy są doskonalsze od zwykłej fotografii. Dzięki nim możemy uzyskać więcej informacji o fotografowanym przedmiocie niż w przypadku zwykłych zdjęć.
Hologram wymyślono już w 1920 roku. Wtedy właśnie na pomysł stworzenia czegoś takiego wpadł polski odkrywca, Mieczysław Wolfke. Niestety pierwsze hologramy powstały dopiero w drugiej połowie XX wieku, gdy na świecie były już lasery.
– Powstawanie hologramu to proces bardzo złożony - mówi Roman Stachowiak z firmy Stigma. – Dziś nNajprostsza linia produkcyjna, czyli taka, która w ogóle spowoduje wytworzenie tego hologramu, kosztuje ponad 1 mln euro.
Dowiedz się więcej o hologramach, o tym, do czego je wykorzystuje i jak powstają, słuchając nagrania materiału reporterskiego z "Czwartego wymiaru".