Data publikacji:
2013-05-27
Strona główna > Artykuł
Melchiory 2013. Podsumowanie i komentarze
Jedynka
18 maja w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbyła się uroczysta IX Gala Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2013". Wydarzenie to przypomniała w radiowej Jedynce Małgorzata Kownacka.
fot.
Zwycięzcom IX Onopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2013" przyznano nagrody w trzech kategoriach: Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku, a także wręczono Nagrodę Specjalną za działania na rzecz rozwoju i promocji reportażu.
- Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi i z radości unoszą mnie skrzydła dobrych aniołów, że wszystkie ciężary już ze mnie spadły. Człowiek bardzo się stara, bardzo chce, żeby wszystko było dobrze i właściwie do końca uroczystości jest w wielkim napięciu. Teraz czuję ogromne szczęście, że jestem znów wolna - mówiła po zakończeniu gali Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i jednocześnie pomysłodawczyni konkursu.
Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin. "Za pasję dokumentalisty i odwagę w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów współczesnego świata” otrzymała ona statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł.
W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – Statuetki Melchiora: Markowi Millerowi za cykl reportaży pt. "Wielka Szpera" (opublikowany w Tygodniku "Angora"), czyli "opowieść o czasach, o których, jak nam się wydaje, wiemy wszystko, a o których, jak się okazuje, możemy się wciąż dowiedzieć czegoś nowego, co wykracza poza ludzką wyobraźnię", oraz Tomaszowi Wiszniewskiemu za film pt. "Metr nad ziemią" (wyprodukowany przez Fundację Głos Ewangelii) – "historię, która najpierw budzi grozę, a potem daje nadzieję i zachwyca mocą ludzkiego ducha i dobroci".
Galeria zdjęć (2) MELCHIORY 2013
W kategorii Premiera Roku jury uhonorowało dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: "Dopóki jestem" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdaleny Balcerak (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) "za wstrząsającą, świetnie skomponowaną historię tajemniczych morderstw i indolencji organów ścigania" oraz "Podróż Kasi" Alicji Grembowicz (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) "za opowieść o poszukiwaniu korzeni i nadanie jej wyższych poziomów znaczeniowych, skłaniających do refleksji nad tym, co najważniejsze oraz rolą państwa w życiu jednostki". Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4,5 tys. zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.
Dodatkowo jury przyznało w tej kategorii dwa honorowe wyróżnienia: Katarzynie Michalak i Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) za reportaż "Jedno proste zdanie" – "wzruszającą opowieść o sile miłości, której nawet śmierć nie jest w stanie przerwać", oraz Żanecie Walentyn i Michałowi Słobodzianowi (Polskie Radio Pomorza i Kujaw) "za postawienie trudnych pytań: co to znaczy być wielkim uczonym i wielkim Polakiem, wielkim człowiekiem, na przykładzie losów Jana Czochralskiego" w reportażu "Orzeł i reszka".
Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas.
Patronat nad Galą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a patronat medialny: Pierwszy Program Polskiego Radia, PR 24, Tygodnik "Angora" i TVP INFO.
________________________________________
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.